Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Tym razem Komisariat Policji II i... nietrzeźwi awanturnicy. Kolejny raport z dzielnic

sobota, 05 sierpnia 2023 10:46 / Autor: Aleksandra Rękas
Tym razem Komisariat Policji II i... nietrzeźwi awanturnicy. Kolejny raport z dzielnic
Tym razem Komisariat Policji II i... nietrzeźwi awanturnicy. Kolejny raport z dzielnic
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Czarnów, Herby, Jagiellońskie, Pod Dalnią, Ślichowice, Podkarczówka oraz Białogon – teren tych osiedli obejmuje swoim zasięgiem Komisariat II Policji w Kielcach. Czy mieszkańcy wspomnianych rejonów przysparzają dużo pracy policjantom? Zapraszamy do lektury.

Komisariat II Policji w Kielcach zlokalizowany jest przy ulicy Kołłątaja 4 i pracuje na nim 62 policjantów. W całym 2022 roku, odnotowali oni dokładnie 11 172 interwencje.

- Teren KP II obejmuje swoim zasięgiem wiele blokowisk i osiedli. Nie brakowało więc przypadków zakłócania porządku publicznego – było ich tysiąc. Z kolei zakłócania spoczynku nocnego – 40. Jeśli mowa o kradzieżach mienia powyżej pięciuset złotych, takich zdarzeń odnotowano 668 – wylicza mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas z KMP w Kielcach.

Doszło też do szeregu kradzieży z włamaniem – stwierdzono 253 takich przypadków. Warto przypomnieć, że mowa tu nie tylko o sytuacjach, w których rabuś przełamuje „realne zabezpieczenia”, a więc włamuje się do domu, piwnicy czy sklepu. To także przypadki korzystania z cudzej karty płatniczej.

- Ponadto na obszarze, który swoim zasięgiem obejmuje komisariat numer dwa, w zeszłym roku doszło do dziesięciu rozbojów. Warto zauważyć, że jeśli mowa o KP I, czyli znacznie większej jednostce policji, takich zdarzeń było siedem. Oprócz tego mundurowi interweniowali przy jednej bójce i siedemnastu przypadkach uszkodzenia ciała – informuje Perkowska-Kiepas.

Jak się okazuje, mieszkańcy Czarnowa, Herbów czy Dalni przysparzają policjantom sporo interwencji narkotykowych – tych było 38. Ale prawdziwą plagą bywają… nietrzeźwi awanturnicy na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

- SOR generuje sporo interwencji. Mowa tu na przykład o awanturach wywoływanych przez pacjentów, ucieczkach, zaginięciach, a także drobnych kradzieżach. Są i przypadki znieważania pracowników lecznic – zauważa.

Mundurowi mierzą się także z wybrykami chuligańskimi. Sprawcami są przeważnie młodzi ludzie, którzy „wpadają” na niszczeniu wiat przystankowych – takich zdarzeń było 86, uszkadzaniu mienia – 89, czy malowaniu graffiti – 25.

- Kolejną istotną kwestią jest nieprawidłowe parkowanie, będące prawdziwą bolączką Ślichowic oraz Dalni. Związane jest to oczywiście z rosnącą liczbą aut i niewystarczającą infrastrukturą. Trudna sytuacja jest również przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz Onkologii, kłopoty pojawiają się także w przypadku organizowania dużych imprez w Targach Kielce. Są więc uszkodzenia aut, zarysowania, drobne kolizje. W tej kwestii współpracujemy ze strażą miejską – wyjaśnia policjantka.

Teren KP II obejmuje swoim zasięgiem również tereny leśne, takie jak Białogon czy Biesak. I tutaj pojawia się kolejny obszar działalności policjantów, a mianowicie… walka z quadowcami. Ci za nic mają zakazy i rozjeżdżają lasy, stwarzając duże zagrożenie dla spacerowiczów czy grzybiarzy.

- Trzeba wspomnieć również o wieżowcu przy ulicy Młodej 4. To miejsce w ostatnich latach generowało dużo pracy kieleckim policjantom. W ubiegłym roku funkcjonariusze odnotowali tam 101 interwencji. Przeważały zgłoszenia związane z zakłócaniem ładu i porządku w miejscu publicznym, czy zakłócaniem ciszy nocnej oraz spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym. Nie brakowało pożarów. Tych w samym bloku było aż trzynaście, zdarzały się także przypadki pożarów śmieci w altanach – mówi.

Teren KPII obejmuje swoim zasięgiem także ulicę Krakowską. Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych dróg w Kielcach, przebiegająca przez osiedla. Znajduje się na niej wiele przejść dla pieszych, nierzadko dochodzi do niebezpiecznych wypadków i kolizji, przy których interweniują funkcjonariusze.

- Z kolei miejsca zielone, takie jak rezerwat na Ślichowicach, to punkty w których grupuje się młodzież. Nierzadko zdarza się, że nastolatkowie piją tam alkohol, czy przechodzą przez barierki na teren rezerwatu – uzupełnia Perkowska-Kiepas.

Wśród wszystkich przeszło 11 tysięcy interwencji, niespełna 900 stanowiły te domowe.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO