Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Trwa ankieta dotycząca Budżetu Obywatelskiego. Czy pojawią się w nim zmiany?

środa, 13 listopada 2024 13:55 / Autor: Maciej Piętka
Trwa ankieta dotycząca Budżetu Obywatelskiego. Czy pojawią się w nim zmiany?
mini skocznia narciarska - jeden z projektów wybranych w KBO
Trwa ankieta dotycząca Budżetu Obywatelskiego. Czy pojawią się w nim zmiany?
mini skocznia narciarska - jeden z projektów wybranych w KBO
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Jakiś czas temu zakończyła się 12. edycja kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Urząd Miasta udostępnił ankietę, w której każdy chętny może podzielić się opinią na temat zmian, jakie chciałby wprowadzić w projekcie. O zdanie zapytaliśmy również lokalnych polityków.

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim rozpoczęło się 24 września. W tym roku wybierać można było spośród 134 projektów, począwszy od dużych inwestycji takich jak budowa i modernizacja infrastruktury sportowej, po projekty nieinwestycyjne, zakładające np. organizacje festynów. Na realizację Budżetu Obywatelskiego przeznaczono prawie 10 milionów złotych, a głosowanie zakończyło się 7 października.

Teraz zadecydowano o stworzeniu ankiety, w której mieszkańcy Kielc mogą podzielić się swoją opinią na temat budżetu. Ma to doprowadzić do ulepszenia i spopularyzowania tej inicjatywy.

– Chcemy poznać opinię mieszkańców oraz dowiedzieć się, co powinniśmy zmienić w procedurze Budżetu Obywatelskiego po to, żeby jak najlepiej odpowiadał on na oczekiwania kielczan. Zachęcam do wypełnienia krótkiej ankiety, składającej się z 12 pytań. Zależy nam na zdaniu tych, którzy brali udział w ostatniej edycji projektu. Równie ważna jest dla nas jednak opinia tych, którzy nie korzystali z Budżetu Obywatelskiego. Chcemy dowiedzieć się, dlaczego nie angażowali się w ten proces – tłumaczy Ewa Tyszer-Wieczorek, zastępca dyrektora Wydziału Dialogu Społecznego w Kielcach.

Przed tą edycją Budżetu Obywatelskiego radni zadecydowali o wprowadzeniu w nim kilku zmian. Zrezygnowano m.in. z głosów negatywnych, a także umożliwiono realizację inwestycji na terenach należących do Skarbu Państwa. Zapytaliśmy kieleckich radnych o to, czy chcieliby wprowadzenia innych zmian w tym projekcie.

– Niewielkie środowiska mają niekiedy problem z „przebiciem się” swoich pomysłów. Dużym osiedlom jest dużo łatwiej zebrać potrzebne głosy. Zastanawiamy się nad pewnym mechanizmem, który pozwoliłby na podzielenie środków, chociażby wedle obszaru. To gwarantowałoby dostępność budżetu w każdym miejscu – twierdzi Karol Wilczyński, przewodniczący Rady Miasta.

Tak zwane wyrównywanie szans jest zresztą często powtarzanym przez rajców pomysłem, który być może zostanie wprowadzony do KBO w przyszłości.

– Dobrze byłoby, gdyby mieszkańcy mniejszych społeczności również mieli szansę na wprowadzenie swoich istotnych pomysłów do Budżetu Obywatelskiego. Patrząc też w perspektywie ostatnich lat, zdarzały się projekty, które wygrywały w głosowaniu, a wzbudzały ogromne kontrowersje, bądź też okazywały się niepotrzebne. Tu jest ogromna praca po stronie Urzędu Miasta. Potrzebny jest mechanizm, który da możliwość oceny konkretnych projektów – wyjaśnia Marcin Chłodnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Ankietę, w której możecie wyrazić swoją opinię na temat Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego znajdziecie pod TYM linkiem. Udział w niej można wziąć do 3 grudnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO