Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Trudny rok dla biblioteki miejskiej. Czytelników jednak nie ubyło

czwartek, 07 stycznia 2021 14:31 / Autor: Beata Kwieczko
Trudny rok dla biblioteki miejskiej. Czytelników jednak nie ubyło
Trudny rok dla biblioteki miejskiej. Czytelników jednak nie ubyło
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Więcej e-booków i mniej książek w formie tradycyjnej wypożyczyli w ubiegłym roku czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Nie mogli korzystać też z czytelni i przez pewien czas w ogóle z bibliotek. Jednak mimo pandemii koronawirusa, czytelnictwo utrzymuje się na podobnym poziomie.

Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, podkreśla, że ubiegły rok nie należał do najłatwiejszych, a pandemia koronawirusa utrudniła funkcjonowanie wielu instytucjom, także bibliotekom.

– Ze względu na  obostrzenia, rekomendacje Biblioteki Narodowej oraz wprowadzone przez rząd decyzje, bardzo często nasze biblioteki musiały być zamknięte. Bywały okresy, że nie działały przez dwa miesiące, zmienialiśmy też dni i godziny ich otwarcia. Oprócz tego zamknięte pozostawały czytelnie i nie było prenumeraty prasy – wylicza.

Mimo wszystko czytelnictwo utrzymało się na podobnym poziomie, jak rok wcześniej. – Zaobserwowaliśmy większe zainteresowanie e-bookami, książką mówioną oraz elektroniczną wgrywaną na czytniki. Odnotowaliśmy 15-procentowy wzrost wypożyczeń e-bookoów, ale niestety, spadło o 17 procent wypożyczenie książek w formie tradycyjnej. W tym roku zarejestrowaliśmy około 19 tysięcy czytelników, wśród nich 74 procent kobiet i 26 procent mężczyzn. 15 procent naszych czytelników stanowią dzieci i młodzież – informuje dyrektor Żmudzińska.

W związku z sytuacją epidemiczną biblioteka położyła duży nacisk na przekaz w mediach społecznościowych, propagowała i włączała się w różnego rodzaju akcje profilaktyczne, prozdrowotne, podpowiadała, jakie zajęcia można wykonywać podczas kwarantanny, co warto zobaczyć i poznać.

– To był też rok wielu wyróżnień, nagród i ciekawych projektów, np. stworzenie mediateki Poczytalnia Na dVoRcu, a dwa projekty zgłoszone przez naszych czytelników wygrały w Budżecie Obywatelskim i w najbliższym czasie będziemy mieli książkomat w mediatece – dodaje Anna Żmudzińska.

Dzięki współpracy z innymi instytucjami artystami i pisarzami udało się też przeprowadzić wiele ciekawych akcji.

Z danych zgromadzonych przez MBP wynika, że czytelnicy najczęściej sięgali po książki Remigiusza Mroza, Katarzyny Puzyńskiej, Natalii Sońskiej, Karoliny Wilczyńskiej, Mariusza Szczygła, Olgi Tokarczuk, Diany Chamberline, Charlotte Link, Harlen Cobenm oraz Alka Rogozińskiego. Wśród najmłodszych najbardziej popularna była seria edukacyjna "Mądra Mysz", "Miś Tuliś", "Czytam sobie" i "Opowiem ci mamo". Z kolei młodzież wybierała książki przedstawiające sylwetki sławnych sportowców, serię "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" i "Kroniki Podziemia" oraz "Dom wschodzącego słońca" Aleksandra Janusza.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO