MIASTO
Tablica upamiętniająca bohaterów Bitwy Warszawskiej odsłonięta
Tablica upamiętniająca 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej i walki kieleckich ochotników z bolszewikami zawisła dziś na ścianie kieleckiego ratusza. To właśnie tam mieścił się jeden z punktów werbunkowych Kieleckiego Komitetu Ochrony Państwowej.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN wspomniała w trakcie uroczystości, że choć Bitwa Warszawska jest jedną z 18 najważniejszych bitew świata, to jest jedną z najmniej znanych. Potyczkę nazwała „wojną światów”.
- Była to wojna pomiędzy cywilizacją śmierci i terroru. pomiędzy bolszewizmem, który nie uznawał norm i zasad, a chrześcijańską cywilizacją łacińską – mówi.
Senator Krzysztof Słoń nawoływał do wdzięczności Polaków, szczególnie młodego pokolenia, za wysiłek dokonany przez ich przodków podczas obrony kraju i Europy przed najeźdźcą.
- Powinniśmy wykrzesać z siebie siłę, aby tworzyć to społeczeństwo otwarte na to, aby w każdej chwili bronić niepodległości Polski. Aby wznosić się na wyżyny i dawać się podziałom – mówi senator.
Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta Kielce, Urzędu Wojewódzkiego, parlamentarzyści i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
Bitwa Warszawska 1920, znana również jako „Cud nad Wisłą” była jedną z największych zwycięstw polaków, które pokrzyżowało plany bolszewików na sowietyzację Polski, Europy Środkowej i Wschodniej i zakończenie wojny polsko-bolszewickiej. Z obszaru Okręgu Generalnego Kielce do walk z bolszewikami zgłosiło się 9706 ochotników.
Przy okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej przygotowano wystawę „Bij Bolszewika” podejmującą tematykę walk polaków z sowiecką Rosją w 1920 roku. Wystawa dostępna jest do obejrzenia na kieleckim rynku.