Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/26443

MIASTO

Szpital Kielecki uczył jak ratować życie

wtorek, 16 października 2018 15:58 / Autor: Magdalena Nowak
Szpital Kielecki uczył jak ratować życie
Szpital Kielecki uczył jak ratować życie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Jego podstawowym celem jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. W przedsięwzięcie włączył się Szpital Kielecki św. Aleksandra, w którym personel lecznicy nieprzerwanie od godziny 12. do 12.33 wykonywał  resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie.

-Szpital Kielecki włączył się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w jak największej liczbie osób wykonujących RKO jednocześnie, organizowaną już po raz kolejny przez WOŚP. Przez ponad pół godziny 26 osób z personelu szpitala udzielało pierwszej pomocy. W zeszłym roku w działanie włączyło się ponad 85 tys. osób w całej Polsce, mam nadzieję, że obecna edycja podniesie poprzeczkę - podkreśliła Magdalena Sala kierownik ds. marketingu kieleckiej lecznicy.

-Dzięki takim akcjom podnosimy świadomość ludzi i uczymy ich jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy. Niestety cały czas społeczeństwo boi się podejmowania takich działań, te bariery powinny być łamane. Pamiętajmy o tym, że udzielenie pierwszej pomocy to też wybranie numeru alarmowego i zawiadomienie odpowiednich służb o wypadku - mówił Grzegorz Zdon ratownik medyczny.

Jak podają organizatorzy wydarzenia, ogromna liczba osób ginie tylko dlatego, że wciąż mamy zbyt małą wiedzę na temat pierwszej pomocy w czasie zatrzymania krążenia.  Po czterech minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w komórkach mózgowych. Liczy się każda sekunda. Zespół pogotowia ratunkowego jest w stanie dotrzeć nawet po kilkunastu minutach. Ofiara zatrzymania akcji serca ma tylko 5 proc. szans na przeżycie. Jeżeli zostaną podjęte zabiegi ratunkowe, szanse wzrastają trzykrotnie.

{gallery}26443{/gallery}
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO