MIASTO
Stowarzyszenie "Nadzieja Rodzinie" pomaga potrzebującym. Działają dwie linie wsparcia psychologicznego
Stowarzyszenie "Nadzieja Rodzinie" nie próżnuje. Od początku trwania pandemii organizuje czas dzieciom i młodzieży, zapewnia opiekę psychologiczną i wspiera potrzebujących. Prężnie działają Kluby Wolna Stefa, stacjonarne ośrodki leczenia uzależnień oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy ulicy Karczówkowskiej.
- Czas, który przeżywamy, był i jest dla nas, jak i całego społeczeństwa niezwykle trudny. W pierwszym momencie musieliśmy zabezpieczyć naszych pacjentów, podopiecznych, pracowników i współpracowników. Konieczne były nie tylko działania organizacyjne i formalne, ale również wsparcie emocjonalne - psychologiczne i duchowe - mówi ks. Andrzej Drapała, prezes zarządu Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie podjęło też działania na zewnątrz, m.in. w klubach Wolna Strefa, które oferują bezpłatne wsparcie edukacyjne i rekreacyjne oraz zapewniają opiekę. - W trudnym okresie zagrożenia zarażeniem wirusem Covid-19 podobnie jak szkoły, Kluby Wolna Strefa pozostają zamknięte. Jednak nie wyobrażamy siebie, aby pozostać zupełnie bez kontaktu z naszymi klubowiczami oraz ich rodzinami. Dlatego rozpoczęliśmy w Internecie akcję "Wolna Strefa w Waszych domach". Całość zatrudnionej kadry wychowawczej utrzymuje stały kontakt z podopiecznymi przez telefon, media społecznościowe oraz e-maila. Codziennie wspieramy ich psychicznie, pokazujemy i organizujemy ich czas w domach, angażując w quizy, gry edukacyjne i pomoc w nauce na zasadzie indywidualnych korepetycji - tłumaczy ks. Drapała.
Kluby proponują zajęcia literackie, muzyczne, plastyczne i konkursy językowe. Filmiki zachęcające do udziału w e-zajęciach są zamieszczane na stronach Facebooka każdego z 12 klubów. Szczegółowe informacje znajdują się także na stronie www.wolnastrefa.pl.
Oprócz tego chętni mogą skorzystać z porad szefa kuchni "Catering Świętokrzyski", który dzieli się swoja wiedzą i doświadczeniem za pośrednictwem mediów społecznościach. Filmiki można znaleźć na profilu https://www.facebook.com/CateringSwietokrzyski/
Stowarzyszenie włączyło się także w ogólnopolską akcję "Polskich Krawcowych" i nawiązało współpracę z wolontariuszami, którzy wspierają polską służbę zdrowia. - Kadra Wolnej Strefy i innych naszych placówek zaangażowała się w akcję szycia maseczek na zlecenie Szpitala Zespolonego i Szpitala MSWiA w Kielcach oraz dla społeczności Kielc. Przy tej okazji mamy prośbę do posiadaczy maszyn do szycia o użyczenie maszyn na okres trwania pandemii. Przygotowane i wskazane przez nas osoby w bezpieczny sposób odbiorą je od państwa i przekażą naszym pracownikom - mówi prezes Stowarzyszenia.
W czasie pandemii działa także NZOZ Nadzieja Rodzinie w Kielcach, który organizuje telewizyty i teleporady dla swoich pacjentów. - Rejestracja Poradni Zdrowia Psychicznego i Poradni Uzależnień pracuje wyłącznie telefonicznie. Wsparcia psychologicznego mogą wymagać grupy zawodowe pracujące dziś pod szczególnym obciążeniem, tzn. lekarze chorób zakaźnych, ratownicy medyczni, pielęgniarki, osoby przebywające w kwarantannie, ale też każdy z nas. W związku z tym 23 marca uruchomiliśmy bezpłatną linię wsparcia psychologicznego, z której mogą skorzystać wszyscy, którzy takiej pomocy potrzebują. Jej numer to 533 325 044 - informuje ks. Drapała.
Z początkiem kwietnia w strukturach Stowarzyszenia miał rozpocząć działalność Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Jednak ze względu na ogłoszony w kraju stan epidemiczny nie ma możliwości, aby rozpoczął on funkcjonowanie w normalnym trybie. Dlatego została uruchomiona kolejna linia telefoniczna pod numerem 537 975 037.
Normalnie natomiast funkcjonują stacjonarne ośrodki leczenia uzależnień. We wszystkich placówkach zostały wprowadzone szczegółowe procedury ograniczającej ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Wstrzymane są jednak nowe przyjęcia pacjentów, zabronione wizyty osób z zewnątrz, wyjścia ograniczone do minimum, ograniczone zajęcia terapii grupowej oraz konieczność pomiaru temperatury ciała dwukrotnie w ciągu dnia. W ośrodkach zabezpieczono środki dezynfekujące, rękawiczki jednorazowe, mydła antybakteryjne oraz maseczki ochronne. Wszyscy zostali poinformowani o zasadach postępowania w przypadku pojawienia się osób podejrzanych o zakażenie lub zgłaszających kontakty z osobami chorymi. Pacjenci w przypadku konieczności nałożenia kwarantanny w którejkolwiek z placówek nie zostaną bez opieki kadry medycznej.
Poniżej harmonogramy pracy linii wsparcia psychologicznego:
Numer 533 325 044:
2 i 3 kwietnia w godz. 8.00-16.00;
6 kwietnia w godz. 8.00-20.00;
8 kwietnia w godz. 10.00-20.00;
9 i 10 kwietnia w godz. 8.00-16.00.
Numer 537 975 037:
2 kwietnia w godz. 8.00-15.00;
3 kwietnia w godz. 8.00-16.00;
6 kwietnia w godz. 9.00-20.00;
7 kwietnia 800-1500;
8 kwietnia w godz. 8.00-13.00;
9 kwietnia w godz. 8.00-15.00;
10 kwietnia w godz. 8.00-16.00.
Kolejne dni i godziny pracy linii po 10 kwietnia będą umieszczane na stronie internetowej: https://nzoz.nadziejarodzinie.org.pl/bezplatna-psychologiczna-koronawirusa/