MIASTO
Startuje dziesiąta edycja KBO!
Mimo braku decyzji radnych w sprawie nowego regulaminu, już w najbliższy wtorek, 19 kwietnia, w stolicy województwa świętokrzyskiego wystartuje jubileuszowa dziesiąta edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest osiem milionów złotych.
Przez ostatnie dziewięć lat w ramach KBO w Kielcach zostało zrealizowanych 220 projektów na łączną kwotę około 55 milionów złotych.
– Przez te lata budżet ewaluował. To był odzew na potrzeby i głosy mieszkańców. Początkowo kielczanie mogli przecież zgłaszać tylko inwestycje duże i małe. Już w 2019 roku pojawiła się nowa kategoria zadań nieinwestycyjnych, a w 2021 wydzieliliśmy kolejną kategorię tak zwanych projektów zielonych – przypomina wiceprezydent Bożena Szczypiór.
Tym razem w budżecie również miały pojawić się zmiany, między innymi takie, o które zabiegali sami mieszkańcy.
– One wynikały z problemów, które pojawiły się przy zeszłorocznej edycji KBO, kiedy jeden z projektów mimo dużej liczby głosów nie zakwalifikował się do realizacji, bo przekraczał budżet. W marcu zaproponowaliśmy radnym zmiany w regulaminie. Niestety, gremium zdjęło projekt z porządku obrad. To wprowadziło nam bardzo duży organizacyjny kłopot – mówi wiceprezydent Agata Wojda.
Jak podkreślają władze miasta, nie ma czasu na kolejną próbę przeforsowania zmian.
– Dziesiąta edycja KBO startuje 19 kwietnia. Nie moglibyśmy jej uruchomić gdybyśmy dalej chcieli procedować te zmiany. Kolejna sesja odbędzie się bowiem dopiero 21 kwietnia i nie chcieliśmy ryzykować skróconym czasem na zgłaszanie projektów. Ponadto nie mieliśmy pewności, że radni znów nie zdejmą projektu, co stawiałoby pod znakiem zapytania całą tegoroczną edycję. Dlatego ruszamy i idziemy zgodnie ze starym regulaminem – tłumaczy wiceprezydent Wojda i zapowiada, że kolejna próba zmiany regulaminu prawdopodobnie zostanie podjęta na początku przyszłego roku.
W ramach dziesiątej edycji do rozdysponowania jest w sumie osiem milionów złotych – cztery i pół na zadania inwestycyjne duże, dwa na inwestycyjne małe, milion na projekty zielone oraz 500 tysięcy na zadania nieinwestycyjne.
– Rozpoczynamy kampanię promującą. Wkrótce w przestrzeni publicznej pojawią się nasze plakaty. Uruchomiliśmy też licznik, który odlicza czas do rozpoczęcia jubileuszowej edycji. Nabór projektów potrwa do 13 maja. Mieszkańcy będą mogli je zgłaszać, tak jak w ubiegłym roku, wyłącznie elektronicznie – informuje Ewa Tyszer-Wieczorek, kierownik biura do spraw partycypacji społecznej.
Ci, którzy nie posiadają dostępu do internetu lub komputera będą mogli zgłaszać projekty w Urzędzie Miasta przy ulicy Strycharskiej 6.
– Dopełnienie procedury będzie możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu. Tych, którzy wówczas pracują zapraszamy po południu do Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Wojska Polskiego 52. Tam w godzinach od 16 do 18 pracownicy będą pomagać w składaniu wniosków – dodaje Tyszer-Wieczorek.
Z myślą o mieszkańcach, którzy jeszcze nigdy nie składali żadnego projektu odbędą się warsztaty: 26 kwietnia (dedykowane projektom zielonym) i 4 maja (poświęcone projektom inwestycyjnym).
Lista wszystkich zgłoszonych projektów zostanie opublikowana 20 maja. Wówczas rozpocznie się etap ich weryfikacji. 1 września kielczanie dowiedzą się, które z nich zostały ocenione pozytywnie, a które negatywnie.