MIASTO
„Spektrum kobiecości”. W Pałacyku Zielińskiego gościła Joanna Jax
O satysfakcji płynącej z pisania, inspiracjach i planach opowiedziała w sobotę, 15 stycznia, pisarka Joanna Jax. Spotkanie odbyło się w kameralnej atmosferze przy kawie, w ramach cyklu „Spektrum kobiecości”, w Pałacyku Zielińskiego.
- Do napisania pierwszej książki zachęciła mnie serdeczna przyjaciółka. Wcześniej nie myślałam o tym, aby zostać pisarką. Chciałam jednak stworzyć historię, przy której będę mogła płakać, i która wzruszyłaby mnie samą. Początkowo byłam niepewna swoich możliwości. Samo pisanie sprawia mi tyle frajdy, jest to coś niezwykłego – mówiła Joanna Jax, która na sobotnie spotkanie przyjechała aż z Olsztyna. Na jej dorobek twórczy składają się głównie powieści historyczne. Twórczość Joanny Jax została doceniona prestiżowymi nagrodami.
Zadebiutowała w 2014 roku "Dziedzictwem von Becków". Kolejne powieści: "Długa droga do domu" (2015) i "Piętno von Becków" (2016) ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. Z entuzjazmem przyjęto również sześciotomowy cykl powieściowy – "Zemsta i przebaczenie" (2018), a także książkę "Syn zakonnicy" (2018). W roku 2018 i 2019 ukazał się cykl „Zanim nadejdzie jutro”, „Milczenie aniołów” oraz „Białe róże z Petersburga”. Głosami czytelników wybrana jako finalistka Festiwalu Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Laureatka Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników), dwukrotnie nominowana do Książki Roku 2017 i 2018 portalu Lubimy Czytać w kategorii „książka historyczna”.
Poza pisaniem powieści, zajmuje się także malowaniem na szkle techniką warstwową, pasjonuje ją literatura biograficzna oraz grafika. Dodatkowo jest copywrighterem, pisze felietony i jest wolontariuszką Fundacji dla Rodaka.
Organizatorem spotkania było Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce.
- Celem naszych cyklicznych spotkań dla kobiet, ale nie tylko, bo również dla wszystkich związanych z otoczeniem osób ze spektrum autyzmu, jest to, aby w przyjemnej atmosferze przy kawie integrować się i zapobiegać społecznemu wykluczeniu. To ważne, aby lepiej poznawać to środowisko – mówiła prezes kieleckiego oddziału KTA, Paulina Papka.