MIASTO
Są pieniądze do wzięcia!
Około siedem milionów złotych przeznaczy Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach na realizację działań aktywizujących bezrobotnych. Pieniądze mogą otrzymać między innymi ci, którzy chcą założyć działalność gospodarczą lub pracować poza miejscem zamieszkania. Również Miejski Urząd Pracy ma wiele propozycji dla bezrobotnych kielczan.
Ponad cztery tysiące osób z powiatu kieleckiego to osoby bezrobotne. W samych Kielcach do 31 lipca było ich 4529. Ale bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym lub Miejskim Urzędzie pracy mogą liczyć nie tylko na pomoc w znalezieniu stałej pracy. Urzędy mają także w swoich ofertach różnego rodzaju formy aktywizacji zawodowej, pozwalające na powrót lub wejście na rynek pracy.
Bądź swoim szefem
Nawet 42 tysiące złotych złotych dofinansowania można uzyskać z Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
- O wsparcie mogą ubiegać się oczywiście osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie – wyjaśnia Magdalena Karwat-Kasińska, dyrektor PUP w Kielcach.
Ale oprócz złożenia niezbędnego wniosku i dokumentów, osoba, która będzie chciała dostać te środki, powinna spełnić pewne warunki. Jakie?
- Należy przede wszystkim ukończyć szkolenie on-line na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jest ono bezpłatne. Link do kursu zainteresowani znajdą na naszej stronie internetowej. Ponadto należy pamiętać, że osoby do 29. roku życia, które chcą skorzystać ze wsparcia w ramach projektu EFS+, poddawane są ocenie umiejętności cyfrowych. W przypadku uzyskania wyniku wskazującego na potrzebę ich uzupełnienia, osoba taka musi odbyć obligatoryjnie szkolenie w formacie on-line – dodaje dyrektor.
Przypomnijmy, że osoby zainteresowane tą formą wsparcia mogą liczyć na pomoc pracowników PUP w procesie przygotowywania wniosku. I co ważne: W Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach nabór aplikacji na ten rodzaj pomocy już został zamknięty.
Bon na zasiedlenie
Pieniądze czekają również na osoby bezrobotne do 30. roku życia, które chcą zacząć pracę lub otworzyć działalność gospodarczą poza miejscem zamieszkania.
- Im przysługuje tak zwany „Bon na zasiedlenie”, którego wysokość wynosi obecnie osiem tysięcy złotych. Tu także muszą być spełnione pewne warunki – informuje Magdalena Karwat-Kasińska. Jakie?
Po pierwsze: odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której taka osoba zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia lub rozpoczęciem działalności gospodarczej musi wynieść co najmniej 80 kilometrów. Ewentualnie czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania musi przekraczać łącznie co najmniej trzy godziny dziennie. Po drugie: wynagrodzenie lub przychód za tę pracę musi być równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę brutto miesięcznie. Po trzecie: osoba, która otrzyma bon na zatrudnienie, będzie musiała pracować minimum sześć miesięcy.
Są też pieniądze na co innego
- Około 70 bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy skorzysta także ze szkoleń zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Tematyka będzie zgodna z zainteresowaniami uczestników – zaznacza dyrektor PUP.
O takie wsparcie mogą ubiegać się także osoby zarejestrowane w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach. Tu nabór ruszył 28 sierpnia.
Kolejnych blisko dwieście osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy skorzysta z płatnych staży. Są też środki na dofinansowanie prac interwencyjnych.
Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy", Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+). Jest realizowany w ramach: Programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.