Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Różnice pomiędzy studiowaniem w Polsce i w Danii

piątek, 08 kwietnia 2016 15:17 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Różnice pomiędzy studiowaniem w Polsce i w Danii
Różnice pomiędzy studiowaniem w Polsce i w Danii
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Tamtejsi studenci nie mają sesji ani wykładów. W szkole wyższej nie spędzają pięciu lat. Jak studiuje się w Danii? O tym opowiedzieli nam przedstawiciele jednej z tamtejszych uczelni, którzy promowali swoją ofertę w Kielcach i Jędrzejowie.

Żeby dostać się na studia w Danii należy wyrobić wymaganą ilość godzin z danego przedmiotu, zdać polską maturę, specjalny egzamin z języka angielskiego i napisać list motywacyjny. Należy w nim wyjaśnić, kim jesteśmy, jakie mamy plany na przyszłość i co dobrego wniesiemy do danej uczelni. O tym jak wygląda nauka na Półwyspie Jutlandzkim, opowiada Piotr Rajewicz, student uczelni Dania Academy of Higher Education. – Wszystkie kierunki, które duńskie uniwersytety oferują nastawione są na pracę rękoma. Dlatego nie ma wykładów i tych wszystkich tzw. „zapchajdziur”. Na uczelni cały czas musisz coś robić – opowiada.

Piotrek na swojej uczelni w Danii nie ma sesji egzaminacyjnej i niezliczonej ilości wykładów. Kształcenie nastawione jest przede wszystkim na praktykę. Podobnie jak w Polsce, tam za studiowanie się nie płaci. Znajomość języka duńskiego nie jest konieczna ponieważ angielski w Danii jest powszechnie używany. Zamiast znanej u nas sesji egzaminacyjnej, jest obrona przed komisją autorskiego projektu, nad którym student pracuje przez półrocze.

Mikael Nielsen, przedstawiciel uczelni Dania Academy of Higher Education, który opowiadał kieleckiej młodzieży o studiowaniu zagranicą, uważa, że tamtejsze studenckie życie nie jest tak drogie jakby mogło się wydawać. To koszt od 400 do 600 euro miesięcznie włącznie z zakwaterowaniem. Tam studia trwają tylko dwa lata a zajęcia prowadzone są w języku angielskim.

- U nas studia wyższe trwają krócej i dają dużo możliwości w kształceniu. Nie pozostajesz zamknięty w uniwersyteckich murach przez 4 czy 6 lat. Studenci zwracają się do nauczycieli po imieniu, na zajęciach dyskutujemy, darzymy swoich uczniów dużym zaufaniem - wylicza Mikael Nielsen z Danii.

Duńska delegacja rozmawiała między innymi z uczniami w kieleckim II LO im. Jana Śniadeckiego.

Posłuchaj:

Bezpłatną pomoc w rekrutacji na studia za granicą oferuje Program eduABROAD. Jego krajowe biuro zlokalizowane w Kieleckim Parku Technologicznym. Szczegóły: www.studiazagranica.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO