Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Drugi dzień European Rover Challenge na PŚk

sobota, 12 września 2020 18:25 / Autor: Adrianna Linertowicz
Drugi dzień European Rover Challenge na PŚk
Drugi dzień European Rover Challenge na PŚk
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Weekend na terenie Politechniki Świętokrzyskiej mija w prawdziwie kosmicznym klimacie. W piątek 11 września ruszyła już szósta edycja zawodów łazików marsjańskich – European Rover Challenge, które w tym roku odbywają się wyjątkowo w hybrydowej formule – ERC Space and Robotics Event. Wydarzenie jest prawdziwą gratką dla entuzjastów kosmosu, nauki oraz zaawansowanej technologii.

W tym roku na potrzeby zawodów zaprojektowano specjalną, wirtualną platformę, która w najdrobniejszych szczegółach odzwierciedla zbudowany w zeszłym roku największy, sztuczny tor marsjański. Poprzez platformę drużyny muszą opracować odpowiednie algorytmy i zaprogramować maszynę do startu w zawodach. Jak mówił Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, uczestnicy mogą kierować robotem z domu, biura lub uczelni i wykonywać zadania podobne do tych z ubiegłych lat. Za sprawą takiego rozwiązania znajdujemy się w takiej samej sytuacji, jak ludzie, którzy obecnie przebywają na kwarantannie w NASA, spędzają czas w domach i jednocześnie sterują łazikiem Curiosity na Marsie.

W zawodach biorą udział zespoły z czternastu krajów. IMPULS – drużyna z Politechniki Świętokrzyskiej, niestety musiała wycofać się z turnieju z powodu pandemii koronawirusa.

Relacji z wydarzenia towarzyszy również studio komentatorskie ERC 2020, które prowadzi Piotr Kosek z kanału Astrofaza. Na żywo są transmitowane najważniejsze wydarzenia z tegorocznej edycji European Rover Challenge. W programie znajdują się m.in. bieżące relacje z toru marsjańskiego, ale także ciekawe pokazy i prelekcje oraz rozmowy i wywiady z gośćmi specjalnymi.

European Rover Challenge to jednak nie tylko zawody marsjańskich łazików. To także strefy pokazów, inspirujące wykłady z uznanymi specjalistami, gry i prezentacje naukowo-technologiczne, których nie brakuje również w tym roku. W wydarzenie włączyły się także nasze kieleckie instytucje kulturalne. Instytut Dizajnu w Kielcach prezentuje tzw. „jedzenie przyszłości”, GEOPARK przygotował na tę wyjątkową okazję prezentację okazów skał świętokrzyskich poddanych procesom szlifowania i polerowania, Energetyczne Centrum Nauki KPT prezentuje flotę ozobotów i photonów, a Kraina Przyszłości zachęca do udziału w wyścigach zdalnie sterowanych pojazdów. Można także poznać metody poszukiwania planet pozasłonecznych w namiocie Klubu Astronomicznego Almukantarat i dowiedzieć się w jaki sposób przewidzieć ruch ciał niebieskich.

W sobotę 12 września można było wysłuchać rozmowy z Robertem Zubrinem, założycielem Mars Society, który opowiadał o kolonizacji Marsa. O Kosmicznym Górnictwie opowiedział nam doktor Kamil Muzyka, a technologiach kosmicznych wykorzystywanych w przemyśle wypowiedzieli się Marcin Perz ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Łukasz Wilczyński z European Space Foundation. Nie brakowało również Polskiego akcentu w świecie kosmonautyki, w który wprowadził nas Michał Szwajewski z Astroniki – opowiadał o kosmicznych urządzeniach tworzonych przez Polaków. Widzowie transmisji mogli wziąć także udział w krótkich sesjach Q&A.

A to jeszcze nie koniec atrakcji, bo w kosmicznym nastroju upłynie nam również niedziela 13 września. Jak zwykle wydarzenie startuje o godzinie 10 i potrwa do godziny 17.

Część programu European Rover Challenge realizowana jest na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Wydarzenie można również śledzić na stronie internetowej www.roverchallenge.eu. Udział w transmisji jest nieodpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO