MIASTO
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców? Jest propozycja
W porządku pierwszej w 2023 roku sesji rady miasta Kielce (19 stycznia) znajdzie się dokument dotyczący zwolnienia z podatku od nieruchomości lokalnych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na utworzenie nowych miejsc pracy. To prezydencki projekt uchwały będący wynikiem propozycji radnych Koalicji Obywatelskiej.
– Wiemy, że w Kielcach od lat nie było dużego inwestora, a rynek pracy jest bardzo trudny. Dlatego wspólnie z urzędnikami wypracowaliśmy uchwałę proinwestycyjną, która ma wprowadzać ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy postanowią zainwestować w mieście i stworzyć nowe miejsca pracy – mówi Artur Gierada, przewodniczący świętokrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej.
Zwolnienie miałoby opiewać na maksymalnie trzy lata.
– W przypadku dobrych rozwiązań przynależność partyjna nie ma znaczenia. Chcemy zmotywować i dać pole przedsiębiorcom do poszerzania i dywersyfikowania działalności, a przede wszystkim sprawić, by w Kielcach pojawiały się nowe miejsca pracy. Mamy przekonanie, że to spora zachęta dla lokalnego biznesu – mówi wiceprezydent Agata Wojda.
W projekcie uchwały czytamy, że zwolnienie ma dotyczyć budynków oraz budowli, w których utworzono nową firmę lub takich, w których funkcjonujące przedsiębiorstwo postanowiło na przykład się przebranżowić, pod warunkiem że zostały w nich utworzone nowe miejsca pracy.
– Kiedy przedsiębiorca stawia halę mierzącą 4600 metrów kwadratowych to średnio płaci dzisiaj około 150 tysięcy złotych podatku od nieruchomości rocznie. Zwolnienie trzyletnie daje mu ponad 450 tysięcy złotych oszczędności. Myślę, że to znaczna kwota. Mam nadzieję, że radni poprą tę propozycję, bo to sprawa ponad polityczna – kwituje Gierada.
Jak zaznacza radna Katarzyna Zapała, dokument jest bardzo dobrze przemyślany i dopracowany.
– Duzi przedsiębiorcy będą mogli odliczyć podatek od nieruchomości do 50 procent w ciągu trzech lat, średni – do 60 procent, a mali i mikro – do 70 procent – dodaje radna.
O tym, czy dokument zostanie przyjęty radni zdecydują 19 stycznia.