Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 45.

MIASTO

Przypomną księdza Pawłowskiego

wtorek, 09 kwietnia 2013 11:53 / Autor:
Przypomną księdza Pawłowskiego
Przypomną księdza Pawłowskiego

Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach powstanie pomnik ku czci błogosławionego ks. Józefa Pawłowskiego, zamordowanego przez hitlerowców proboszcza kieleckiej katedry.

- Pomnik będzie miał formę instalacji – mówi dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. – To będzie żeliwna płyta przykryta szkłem i oświetlona słupem światła, na płycie będą najważniejsze daty związane z życiem i cytaty księdza Pawłowskiego. Autorem projektu jest znakomity architekt Mirosław Nizio, autor aranżacji wystawy Ośrodka.

Ks. Pawłowski był przed wojną rektorem kieleckiego seminarium duchownego, w 1939 roku został proboszczem kieleckiej katedry. Znany był ze swojej prospołecznej działalności, i zdaniem dyrektora Maciągowskiego, prawdopodobnie od razu, kiedy rodziła się kielecka konspiracja, wszedł w jej struktury. – Kiedy w ‘41 roku nastąpiła wpadka siatki Związku Walki Zbrojnej, to 10 lutego został aresztowany również ksiądz Pawłowski – mówi dyrektor. – T a siatka była związana z kielecką katedrą choćby przez członków chóru, którzy również byli w ZWZ. Ksiądz Pawłowski był więziony w kieleckim więzieniu, gdzie wcześniej był kapelanem – przypomina dyr. Ośrodka. – Ksiądz Pawłowski był bardzo skuteczny i prawdopodobnie w porozumieniu z konspiracją został wiceprezesem Polskiego Czerwonego Krzyża, dzięki czemu mógł pomagać polskim jeńcom w pierwszych miesiącach okupacji, to jest kilku tysiącom żołnierzy więzionym na dziedzińcu kieleckiego więzienia. Potem sam został aresztowany, a stąd został wywieziony do Oświęcimia, jak inni konspiratorzy. Dachau był obozem, gdzie przetrzymywano księży, trafił tutaj na rok i został skazany na śmierć. Świadectwa, które pozostały jego współwięźniów, świadczą o jego godnej, niezłomnej postawie – podkreśla dr Maciągowski.

Na postawienie pomnika będą się jeszcze musieli zgodzić kieleccy radni. Na najbliższej sesji zdecydują o przekazaniu na ten cel pieniędzy, jakie zostały jeszcze nie wykorzystane na zagospodarowanie dziedzińca Wzgórza Zamkowego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO