MIASTO
[PRZEGLĄD PRASY] Ropa naftowa w regionie? O tym pisała kielecka prasa 26 stycznia
Rekord kieleckiej skoczni, rocznica ważnej bitwy i poszukiwanie… ropy naftowej w regionie – o tym rozpisywała się prasa 26 stycznia na przestrzeni lat. Sprawdziliśmy, o czym donosiły media w przeszłości.
26 stycznia 1920 roku popularna „Gazeta Kielecka” wspominała obchody „Bitwy pod Rafajłową” – potyczki z czasów pierwszej wojny światowej między II Brygadą Legionów Polskich z Rosjanami.
„Na uroczystość złożyło się słowo wstępne oraz odczyt, ilustrowany obrazami świetlnymi, przedstawiającymi Rafajłową” – czytamy w poniedziałkowym wydaniu „Kieleckiej”. Podczas obchodów oddano także hołd generałowi Bolesławowi Roji, jednemu z dowódców tamtej bitwy.
Z kolei diecezjalna „Gazeta Tygodniowa” 26 stycznia 1936 roku zastanawiała się nad kondycją katolicyzmu w Polsce. „Nie można zakładać rąk i powiedzieć sobie, że jest dobrze. Można jednak i trzeba powiedzieć, że jest lepiej” – mogliśmy przeczytać.
W czasopiśmie poświęconym sprawom religijnym mogliśmy również dowiedzieć się o kieleckich ziemianach, którzy z pomocą różdżkarza szukali w swoich majątkach… ropy naftowej, ale również o wichurze, która przeszła nad naszym miastem.
„Słowo Ludu” w 1970 roku informowało o Mistrzostwach Polski Ludowych Zespołów Sportowych rozgrywanych w zarówno w Tumlinie jak i na kieleckiej skoczni. Jej nowym rekordzistą został Stanisław Wiatr z Krakowa, który skoczył 45,5 metra.
Zajrzeliśmy także do „Echa Dnia” z 1987 roku, w którym znalazła się informacja o nadaniu imienia największej szkole w Kielcach. W Szkole Podstawowej nr 30 imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego uczyło się wówczas 3900 uczniów.
Źródło: sbc.wbp.kielce.pl