Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Powinniśmy wiedzieć więcej o alergiach. Lekarze ruszają z akcją informacyjną

piątek, 15 kwietnia 2016 15:39 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Powinniśmy wiedzieć więcej o alergiach. Lekarze ruszają z akcją informacyjną
fot. Shutterstock
Powinniśmy wiedzieć więcej o alergiach. Lekarze ruszają z akcją informacyjną
fot. Shutterstock
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

„Uczulają” społeczeństwo i chcą szerzyć wiedzę na temat alergii. W poniedziałek 18 kwietnia rusza Tydzień Edukacji na temat Anafilaksji. Kampania ma pomóc w szybkim i trafnym rozpoznawaniu objawów oraz nauczeniu prawidłowych zachowań wobec osoby we wstrząsie anafilaktycznym. W akcję informacyjną włączyło się kieleckie Centrum Medyczne „Zdrowie”. Będą bezpłatne konsultacje alergologiczne.

Anafilaksja jest nagłą reakcją organizmu zagrażającą życiu. Najcięższą jej postacią jest wstrząs anafilaktyczny. Objawy anafilaksji są mnogie i różnie one wyglądają w danych grupach wiekowych. U dzieci jednym z pierwszych symptomów są duszności. Z kolei, u dorosłych częściej występują objawy skórne. Prościej mówiąc anafilaksja jest ciężką reakcją alergiczną. – Taką reakcję mogą wywołać leki, pokarmy, użądlenia owadów. Teraz przyroda budzi się do życia i pojawi się coraz więcej os czy pszczół też może doprowadzić do reakcji systemowej, która może zakończyć się śmiercią - ostrzega doktor Iwona Komorowska-Kulińska, alergolog w kieleckim szpitalu dziecięcym. Dodatkowym alergenem, na temat którego toczą się dyskusje to lateks. Towarzystwa alergologiczne zalecają rezygnację z popularnych białych gumowych rękawiczek.

Statystyki mówią, że anafilaksja jest przyczyną od 1 do 3 zgonów na milion pacjentów rocznie. Ta choroba jest nieprzewidywalna i może stanowić poważne zagrożenie. Lekarze mówią, że istotna jest rola świadków sytuacji w której doszło do silnej reakcji alergicznej. Taka osoba przed przyjazdem karetki może podać istotne informacje ratownikom. Lekiem pierwszego rzutu w anafilaksji jest adrenalina.

- Uważam, że wśród społeczeństwa dominuje strach przed reagowaniem gdy coś złego się dzieje z człowiekiem. Anafilaksja, jako stan zagrażający życiu wymaga od społeczeństwa natychmiastowego reagowania. Nawet najlepsze pojazdy pogotowia mogą nie dojechać w porę, jeśli nie zareaguje świadek zdarzenia. Tydzień Edukacji na temat Anafilaksji jest po to, by zwykłego człowieka, który nie jest lekarzem uświadomić co to jest za stan i jak w jego obliczu się zachować – mówi doktor Iwona Komorowska-Kulińska

W Kielcach darmowe konsultacje alergologiczne z okazji Tygodnia Edukacji na Temat Anafilaksji odbędą się w Centrum Medycznym Zdrowie przy ul. Karczówkowskiej. Lekarze zapraszają we wtorek 19 kwietnia i czwartek 21 kwietnia. Więcej informacji udziela rejestracja placówki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO