Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Porozumienie dla rozwoju innowacyjności

środa, 10 kwietnia 2019 14:39 / Autor: Piotr Wójcik
Porozumienie dla rozwoju innowacyjności
Porozumienie dla rozwoju innowacyjności
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Porozumienie o współpracy naukowo - badawczej z Instytutem Biopolimerów i  Włókien Chemicznych w Łodzi oraz Instytutem Przemysłu Skórzanego w Łodzi wchodzącymi w skład powołanej na początku kwietnia Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisał dziś Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dzięki tej umowie przedsiębiorcy zyskają bezpośredni dostęp do kadry naukowej, a środowisko akademickie będzie miało szansę na komercjalizację wiedzy.

Rządowa Sieć Badawcza Łukasiewicz skupia 38 niezależnie dotychczas działających instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Połączenie ich ułatwi kontakt świata biznesu z kadrą naukową. – Przedsiębiorcy uzyskają do polskiej nauki przez jedno okienko. Zyskają jednak też na tym naukowcy. Każdy instytut, który nawiąże współpracę, czy to z przedsiębiorcami, czy na przykład z uczelniami, ma równocześnie dostęp do potencjału kadrowego i laboratoriów i projektów, które może zrealizować z całą siecią. To prawie 8 tysięcy pracowników, z czego prawie 2 tysiące to naukowcy – wyjaśnia dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Jak mówi profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego , podpisanie porozumienia ułatwi wykorzystywanie potencjału drzemiącego w kadrze naukowej uczelni. – Mamy już bardzo precyzyjnie sformułowane programy badawcze i programy współpracy, które będziemy wkrótce ubierać w dwustronne umowy. Będą one związane z wykorzystaniem naszego potencjału w celu wdrożenia nowych produktów o wysokim potencjale komercjalizacyjnym. Chodzi też o to, żeby uniwersytet był miejscem, w którym nie uprawia się tylko nauki w obszarze fundamentalnym, ale również żeby coraz więcej obszarów badawczych kończyło się wdrożeniami przemysłowymi – mówi profesor Jacek Semaniak.

W promowaniu innowacyjności pomóc mogą również vouchery na innowacje. – To środki finansowe na rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw potrzebujących usług doradczych. Najmniejsze opiewają na 25 tysięcy złotych, średnie na 150 tysięcy złotych i największe nawet do miliona złotych kierowane do konsorcjów. To bardzo ważne środki dla instytucji otoczenia biznesu. Tworzy się płaszczyzna współpracy dla tego środowiska w naszym regionie – informuje wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego już ogłosił nabór wniosków  na to wsparcie. W pierwszej puli przeznaczonych zostanie na nie 4 miliony złotych. Docelowo na tę formę dofinansowania  rozwoju będzie przeznaczonych 51 milionów złotych do wykorzystania do 2023 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO