MIASTO
Ponad cztery tysiące Ukraińców otrzymało pomoc w Kielcach
Od 24 lutego 2022 roku trwa agresja Rosji na Ukrainę. Od samego początku wojny miasto Kielce wraz z mieszkańcami i różnymi stowarzyszeniami udziela wsparcia Ukraińcom przybywającym do naszego regionu.
W stolicy województwa świętokrzyskiego jest prowadzona pomoc dla przybywających tu obywateli z Ukrainy. Jak zapewnia Bożena Szczypiór działania będą kontynuowane.
– Już 27 lutego rozpoczęliśmy ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem Integracja Europa–Wschód. Od samego początku do pomocy aktywnie włączyli się mieszkańcy, który pomagali, pomagają i mam nadzieję będą pomagać. Chciałam serdecznie im podziękować za ich wysiłek. Pragnę podkreślić, że jesteśmy z nich bardzo dumni – mówi wiceprezydent.
Na terenie miasta organizowane są projekty pomocowe. O działaniu dwóch zarządzanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie powiedziała jego dyrektor Magdalena Gościniewicz, zaś o szczegółach - koordynatorki.
– Pragnę wyróżnić dwa projekty, które realizujemy. Pierwszy stworzony we współpracy z Urzędem Marszałkowskim – „Świętokrzyskie dla Ukrainy”, na który otrzymaliśmy ogromne środki. W jego ramach chcemy przygotować 14 mieszkań, które będziemy udostępniać na pewien okres dla najbardziej aktywnych uchodźców. Drugi projekt to „Wzmocnienie samodzielności obywateli Ukrainy”. Pomaga on obywatelom zaatakowanego państwa w egzystowaniu w naszym mieście, aby te osoby mogły pracować oraz uczyć się – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
– Ponad dziewięć milionów złotych zostanie przeznaczone na wsparcie dla uchodźców do końca czerwca 2023 roku. Wsparcie obejmie tysiąc obywateli Ukrainy. Ma ono za zadanie pomóc im lepiej funkcjonować w polskim społeczeństwie. Dzięki tym funduszom otworzyliśmy Centrum Pomocy Uchodźcom, które mieści się w Kielcach przy ulicy Żeromskiego, gdzie codziennie jest udzielana pomoc – informuje Agnieszka Gliździńska, koordynatorka projektu "Świętokrzyskie dla Ukrainy".
– Projektem chcemy objąć 302 obywateli Ukrainy, którzy przybyli do nas z powodu wojny. Nasze wsparcie głównie będzie się opierać na nauce języka polskiego. Ta umiejętność na pewno ułatwi im odnalezienie się w naszym kraju. W trakcie tych zajęć chcemy również wspominać o narodowej kulturze i wartościach – mówi Angelika Kielczyk, koordynatorka projektu "Wzmocnienie samodzielności obywateli Ukrainy".
Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie realizuje projekt „Równać szanse”.
– W tym momencie pomoc otrzymuje 40 osób pochodzenia ukraińskiego. Docelowo beneficjentów ma być 120. W ramach projektu realizujemy aktywizujące warsztaty. Przede wszystkim są to zajęcia administracyjno–biurowe. Poprzez współpracuję z psychologami zdiagnozowaliśmy obszary, w których pomoc jest konieczna – mówiła Renata Wicha, prezes stowarzyszenia.
Za projekt „Integracja bez granic” odpowiedzialne jest Stowarzyszenie na Rzecz Wsparcia i Rozwoju „Integrujemy Pokolenia”.
– Dla dzieci zorganizowaliśmy dziesięć trzytygodniowych turnusów pełnych różnych atrakcji. Chcemy, aby uczyły się one języka polskiego, ponieważ od przyszłego miesiąca trafią do szkół. Prowadzimy zajęcia, których efekty są już widoczne. Wszystkie dzieci mówią po polsku, a część z nich nawet nieźle pisze. Chcemy te dzieci łączyć w ramach zajęć z naszymi dziećmi, ponieważ to ułatwi im aklimatyzację – informuje Monika Zakrzewska, prezes stowarzyszenia.