MIASTO
Pomagamy w renowacji zabytkowych nagrobków. Kwesty na kieleckich cmentarzach
Renowację kieleckich, ale i m.in. lwowskich nagrobków możemy wesprzeć, odwiedzając cmentarze w stolicy naszego regionu. Kwesty tradycyjnie organizuje Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
To już 27. kwesta. Zebrane środki zostaną przeznaczone na remont zabytkowych nagrobków w Kielcach.
– Przez wszystkie lata akcji, dzięki hojności ofiarodawców i pracy około 10 tysięcy osób stojących z puszkami, wykonaliśmy konserwacje przy około 400 grobach – zarówno dużych i zabytkowych, jak i żeliwnych, charakterystycznych dla naszych cmentarzy. W ubiegłym roku odnowiliśmy 14 pomników, w tym ciekawy monument Kozłowiczowej z figurą kobiety, a w bieżącym dokonaliśmy konserwacji ponad 30 obiektów. Ta praca powoduje, że obecnie nie ma pomników, które wymagają drastycznej konserwacji, ale ciągle potrzeby są znaczne – mówi Stanisław Szrek, prezes stowarzyszenia. Co roku swoją ofiarę wrzuca do puszek około 20 tysięcy osób. W ubiegłym roku zebrano ponad 60 tysięcy złotych, co razem z dotacją Urzędu Miasta dało kwotę ponad 100 tysięcy złotych.
Kolejną zbiórkę w Uroczystość Wszystkich Świętych organizuje Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Odbędzie się ona na kieleckich cmentarzach, a pieniądze podczas niej zebrane zostaną przekazane do szkół, zakonów i renowację lwowskich cmentarzy.
– Pomagamy głównie naszym rodakom we Lwowie i okolicy. Są to ludzie w podeszłym wieku, będący w trudnej sytuacji materialnej. Pod naszą opieką jest parafia w Medenicach, mamy od wielu lat kontakt z czterema lwowskimi przedszkolami, które prowadzą zajęcia w języku polski i jedną szkołą oraz harcerzami opiekującymi się Cmentarzem Janowskim, jak i Towarzystwem Opieki Nad Polskimi Grobami Wojskowymi we Lwowie – tłumaczy Marian Orliński z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.