Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pomogą uchodźcom z Ukrainy odnaleźć się na rynku pracy. Nowy projekt Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie

czwartek, 14 lipca 2022 13:08 / Autor: Wojciech Dudkowski
Pomogą uchodźcom z Ukrainy odnaleźć się na rynku pracy. Nowy projekt Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie
Pomogą uchodźcom z Ukrainy odnaleźć się na rynku pracy. Nowy projekt Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Nawet do 120 obywateli Ukrainy weźmie udział w aktywizacji zawodowej w ramach projektu „Równać Szanse”. Realizuje go kieleckie Centrum Integracji Społecznej, prowadzone przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Uczestnicy projektu będą mieli szanse na znalezienie stałej pracy w Polsce.

– Widząc obecność obywateli Ukrainy szukaliśmy sposobu aktywizacji zawodowej. W związku z tym powołaliśmy Centrum Integracji Społecznej. Mamy trzy takie centra – w Chmielniku, w Podgajach (gmina Busko Zdrój) i w Kielcach. Pomysł był taki, aby wprowadzać uchodźców z Ukrainy w życie zawodowe. Na przełomie marca i kwietnia aplikowaliśmy do projektu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Razem możemy więcej”. Jako drugi w Polsce podmiot, po Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, podpisaliśmy projekt dla 120 obywateli Ukrainy, który ma na celu przede wszystkim podjęcie pracy. Chodzi o to, aby te osoby się usamodzielniły – mówi ksiądz Andrzej Drapała, prezes Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie. Podkreśla także, że chodzi o stałą pracę.

Projekt rozpoczął się 1 lipca. Skorzystało z niego już 21 osób. 13 z nich już uczestniczy w warsztatach, pozostali są skierowani na badania i wywiad w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Do wyboru są warsztaty administracyjno-handlowe, opieki nad dziećmi, opieki nad osobami starszymi oraz pielęgnacyjno-budowlane. Warsztaty trwają do 6  miesięcy,

– Jest to maksymalny okres uczestnictwa. Nie widzimy przeciwwskazań, żeby ktoś skończył wcześniej. Był przypadek, że małżeństwo, które uczestniczyło w warsztatach przez dwa dni, poinformowało nas, że dostało już ofertę pracy, którą przyjęło – mówi Marcin Borowiec, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Kielcach.

Uczestnicy warsztatów uczą potrzebnego w pracy  języka polskiego, ale także umiejętności zawodowych

– Podczas warsztatów opieki nad dziećmi, uczestnicy pod nadzorem instruktora przebywają z dziećmi na zajęciach pedagogicznych. Pozwala to na podjęcie pracy opiekunki w szkole lub w domach środowiskowych – wyjaśnia Marcin Borowiec.

Zajęcia odbywają się w budynkach Stowarzyszenia przy ulicy Mielczarskiego i w klubie Wolna Strefa przy ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego

– Ten projekt jest ważny dla ludzi, którzy uciekli od wojny i chcieliby normalnie żyć, ale nie wiedzą, co mają zrobić. Dzięki temu projektowi będą mieli okazję wybrać i nauczyć się nowej pracy. Ludzie, którzy tu przychodzą, mają możliwość uczyć się języka polskiego i spotykać się z Ukraińcami. Myślimy też o nowych rodzajach warsztatów – mówi Olena Czerniec, obywatelka Ukrainy, która współpracuje ze Stowarzyszeniem.

Obywatele Centrum Integracji Społecznej mogą liczyć na naukę jezyka polskiego, wsparcie psychologa i pracownika socjalnego, pomoc w znalezieniu pracy a także świadczenie integracyjne w wysokości 1400 złotych miesięcznie.

Zainteresowani mogą zgłaszać się do siedziby Centrum Integracji Społecznej przy ulicy Mielczarskiego 45 w Kielcach lub pod numerem telefonu +48 537 975 037.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO