MIASTO
[PODSUMOWANIE] Rok 2020 w Kielcach
CK Technik, remont "UFO" i referendum, którego nie było. Ubiegły rok w życiu Kielc przebiegł głównie pod znakiem wielkich inwestycji, które ujrzały swój finał. Był to też rok kłótni i walk, często niepotrzebnych.
Pogłębiający się konflikt personalny prezydenta Kielc, Bogdana Wenty z przewodniczącym Rady Miasta, Kamilem Suchańskim dał się we znaki obu stronom. W tym roku po raz pierwszy pod politycznym ostrzałem znalazła się także Kamil Suchański. Z początkiem roku radni PiS złożyli wniosek o odwołanie go z funkcji. Ostatecznie wniosek odrzucono.
W pierwszym kwartale mieszkańcy odczuli trudną sytuację finansową miasta. Podniesiono ceny biletów komunikacji miejskiej. Obyło się jednak bez zapowiadanego podniesienia opłat śmieciowych.
Z kolei pandemię koronawirusa wyjątkowo wcześnie, bo na początku marca odczuły Targi Kielce. Jedna z najważniejszych spółek miejskich ogłosiła przesunięcie dużych imprez, w tym Agrotech. Kilkanaście dni później w Kielcach pojawił się pierwszy przypadek zarażenia COVID-19.
Prezydent Bogdan Wenta po raz drugi nie otrzymał od radnych wotum zaufania, co dało możliwość przeprowadzenia referendum odwoławczego. To jednak, pomimo zachęty ze strony samego prezydenta i zgłoszonego miesiąc później wniosku, nie doszło do skutku.
Dobrą wiadomością dla miasta było otwarcie Centrum Kształcenia Zawodowego CK Technik. Obiekt ma kształcić w takich dziedzinach jak mechatronika, robotyka czy specjalistyczne odłamy informatyki. Władze miasta liczą, że obiekt będzie też zachętą dla inwestorów, którzy szukają wykwalifikowanych specjalistów, o których trudno nie tylko w Polsce.
Najjaśniejszym punktem na inwestycyjnej mapie Kielc była jednak kosztująca prawie 70 milionów złotych przebudowa dworca autobusowego, czyli Centrum Komunikacyjnego. Budynek, choć zachował swoją oryginalną bryłę, został gruntownie przebudowany i zmodernizowany.
Pod znakiem walki z przeciwnościami odbył się 28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Organizacja imprezy do samej inauguracji stała pod znakiem zapytania. Finalnie okazała się być jedyną tego typu zorganizowaną w Europie.
Po ponad trzech latach klub piłkarski Korona Kielce ponownie stał się całkowitą własnością miasta. Stało się tak po przejęciu brakujących 72 procent akcji spółki od niemieckiego właściciela – rodzinę Hundsdorferów.
2020 był rokiem także inwestycji drogowych. Wśród zakończonych najbardziej wyczekiwany był wiadukt łączący ulicę Olszewskiego z rondem Witosa i Zagnańskiej. Obiekt jest częścią ważnego przedsięwzięcia, jakim jest przebudowa kilku kluczowych, północnych ulic miasta.
Dobre wieści usłyszała jedna z ważniejszych kieleckich instytucji kultury. Firma Anna-Bud za 82 mln zł wyremontuje siedzibę teatru im. Stefana Żeromskiego mieszczącą się na ul. Sienkiewicza. Rozpoczęcie prac w styczniu.