Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Norwid i Mechanik pomogą chorym na białaczkę

piątek, 09 października 2015 10:10 / Autor: Damian Wysocki
Norwid i Mechanik pomogą chorym na białaczkę
Norwid i Mechanik pomogą chorym na białaczkę
Damian Wysocki
Damian Wysocki

13 października obchodzony jest w Polsce Dzień Dawcy Szpiku. Do jego obchodów włączają się dwie kieleckie szkoły: III LO im. C.K Norwida i Zespołu Szkół Mechanicznych. Uczniowie tych placówek w najbliższy wtorek spróbują pobić Rekord Guinnessa, a przez najbliższy tydzień będą zachęcali mieszkańców Kielc do tego, aby zapisali się do bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Dzień Dawcy Szpiku w Polsce obchodzony jest w Polsce od 2002 roku. Podczas jego trwania przybliżana jest społeczeństwu tematyka dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi. Do tegorocznych obchodów dołączą się dwie kieleckiego szkoły z ulicy Jagiellońskiej.

Uczniowie Norwida słyną z tego, że raz na jakiś czas zapisują się do Księgi Rekordów Guinnessa. Ostatni raz zrobili to niecały miesiąc temu. Teraz z okazji Dnia Dawcy Szpiku planują ułożyć żywy znak „POWER”, który umieszczany jest na  urządzeniach elektrycznych i oznacza symbol wyłączania zasilania. Gest ten będzie stanowił symboliczny wyraz solidarności z chorymi na białaczkę. Tym razem do ustanowienia rekordu zaprosili blisko dwustuosobową grupę uczniów z sąsiedniego Zespołu Szkół Mechanicznych. Obecny rekord wynosi 368 osób. 

Bicie rekordu w tym dniu zejdzie jednak na dalszy plan. Najważniejsze będzie bowiem promowanie idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych. 

Od wtorku, 13 października uczniowie Norwida razem z wolontariuszami DKMS-u będą przeprowadzali akcje zapisu potencjalnych dawców komórek macierzystych. W bazie zarejestrować może się każda zdrowa osoba między 18, a 55 rokiem życia. Proces zapisu jest bardzo prosty. Najpierw wypełnia się krótki wywiad medyczny razem z formularzem osobowym, po czym otrzymuję się pałeczki za pomocą, których należy pobrać wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Później wszystkie dane odsyłane są do laboratoriów.  Jeśli nie ma przeciwskazań to zostaje się zarejestrowanym w bazie potencjalnych dawców, czego dowodem jest specjalna karta. 

Akcja rozpocznie się we wtorek 13 października o godz. 11. W Norwidzie do bazy DKMS-u zapisywać będzie się można jeszcze przez tydzień.  

Przypomnijmy, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo wysokie i wynosi 1: 20000 do 1: kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.  

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO