MIASTO
Niebieska Strefa zagościła w Teatrze im. Żeromskiego
Innowacyjny w skali kraju projekt „Niebieska Strefa” zagościł w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. To już siódma placówka przystosowana do potrzeb osób w spektrum autyzmu. W przyszłym roku inicjatywa ma zostać poszerzona o drugie tyle i wyjść poza granicę miasta.
Celem projektu stworzonego przez Stowarzyszenie Sztuka Łączenia we współpracy z kieleckim oddziałem Krajowego Towarzystwa Autyzmu jest umożliwienie osobom w spektrum autyzmu samodzielnego skorzystania z oferty danej instytucji. Jego ambasadorem jest poseł Krzysztof Lipiec.
– To pionierski projekt w skali ogólnopolskiej. Nigdzie w naszym kraju nie ma takich szlaków komunikacyjnych dla osób w spektrum autyzmu. W Kielcach one się pojawiły i gratuluję tego pomysłodawcom. Życzymy sobie, aby w przyszłości więcej obiektów i instytucji zostało objętych Niebieską Strefą – mówi poseł Krzysztof Lipiec.
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest jedną z siedmiu kieleckich placówek kulturalnych, w których utworzono Niebieską Strefę.
– Mam nadzieję, że inne teatry pójdą naszym śladem. Tym bardziej, że w listopadzie 2023 roku planujemy spektakl dedykowany osobom w spektrum, który będzie realizowany razem ze Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia. Premiera odbędzie się na naszej scenie i wystąpią w niej nasi aktorzy – mówi Michał Kotański, dyrektor teatru.
Cały system składa się z kilku elementów. – W tym przypadku jest ich cztery. Są to przede wszystkim szkolenia kadry pracowniczej, ale również oznaczenia, filmy–przewodniki oraz tablice wsparcia. Jeśli chodzi o teatr najważniejsze jest, by osoby w spektrum mogły kupić bilet i dotrzeć na spektakl. Jednak Niebieska Strefa jest idealna nie tylko dla nich, ale również dla wszystkich, którzy zmagają się z niepełnosprawnościami, fobiami społecznymi, nieśmiałością i tak dalej – mówi Paulina Papka, prezes kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.
– Tworząc strefy bazujemy nie tylko na naszym doświadczeniu i wiedzy, ale też na konsultacjach z naszymi podopiecznymi. Rozmawiamy z nimi o wszystkich wdrożeniach, ponieważ chcemy, by całość odpowiadała na ich potrzeby – dodaje Paulina Kosno, wiceprezes KTA.
Jak zaznaczają osoby w spektrum, Niebieska Strefa to miejsce, dzięki któremu mogą spróbować żyć „w miarę normalnie”.
– Możemy po raz pierwszy w życiu samodzielnie kupić bilet do teatru lub wypożyczyć książkę. To jest dla nas bardzo ważne. Chcemy być równo traktowani, nie chcemy czuć się gorsi z powodu orzeczenia o niepełnosprawności. Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak wy – mówi Mariola Migas, podopieczna KTA.
W przyszłym roku inicjatywa ma wyjść poza Kielce, a w przyszłości nawet poza województwo świętokrzyskie.
– Kto wie, może pojawimy się w ostrowieckim Browarze Kultury – mówi Wojciech Niemczyk, prezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia. – Zwieńczeniem naszego projektu z pewnością będzie Wiślica, a konkretnie Muzeum Archeologiczne, które wiem, że jest bardzo ważne dla pana posła Krzysztofa Lipca, ale nie ukrywam, że dla mnie również, bo niewielu wie, że przez chwilę studiowałem archeologię – dodaje.
Projekt Niebieska Strefa został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2020.