MIASTO
Na kierunku lekarskim ponad 30 osób na jedno miejsce. UJK podsumował I etap rekrutacji
Chęć stacjonarnego studiowania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach wyraziło w sumie 7317 osób z czego ponad 1100 zarejestrowało się na więcej niż jeden kierunek. Oferta uczelni przyciągnęła kandydatów z całej Polski – blisko połowę stanowią mieszkańcy innych województw.
W tym roku limit miejsc na studiach stacjonarnych wynosi w sumie 4386. Jednak chętnych jest prawie dwa razy więcej.
- Najbardziej oblegany, jak co roku, jest kierunek lekarski. Mamy ponad trzydzieści osób na jedno miejsce – informuje Stanisław Głuszek, rektor UJK. - Dużym zainteresowaniem cieszyła się również psychologia, kryminologia stosowana, fizjoterapia i kosmetologia – dodaje.
Mimo że limity zostały przekroczone uczelnia wciąż dysponuje ponad 170 miejscami na studiach pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich. W tym na wydziale humanistycznym, nauk ścisłych i przyrodniczych, wydziale sztuki, a także prawa i nauk społecznych.
- Można się jeszcze zgłaszać między innymi na takie kierunki jak filologia germańska i rosyjska, chemia, fizyka techniczna, geografia, inżynieria danych, ochrona środowiska oraz edukacja artystyczną w zakresie sztuki muzycznej – wylicza.
Kielecką uczelnię wybierają nie tylko mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Jak się okazuje, blisko połowa studentów podejmujących naukę na UJK pochodzi z innych rejonów Polski.
- Ponad dziesięć procent stanowią osoby z województwa mazowieckiego, ponad siedem z łódzkiego i blisko sześć z małopolskiego i śląskiego. Tak naprawdę na uczelni mamy przedstawicieli z każdego regionu. To dobra informacja – zauważa.
Jak co roku, na UJK będą się również kształcić cudzoziemcy. – W tej chwili na liście mamy 185 osób z różnych krajów – od Białorusi, Ukrainy i Niemiec, przez Szwecje, Wielką Brytanię, po Stany Zjednoczone, Irak i Chiny – mówi rektor.
Profesor Stanisław Głuszek podkreśla również, że władze uczelni zrobią wszystko, by w nadchodzącym roku akademickim kształcenie odbywało się w formie tradycyjnej.
- Być może część zajęć będzie prowadzona w formie hybrydowej, mam tutaj na myśli przede wszystkim wykłady. Jednak wszystkie ćwiczenia i seminaria chcemy prowadzić tradycyjnie, ze względu nie tylko na jakość nauczania, ale również dobro studentów i całej społeczności akademickiej. Co prawda sytuacja epidemiologiczna może nam to nieco skomplikować, ale zrobimy wszystko, żeby nauczać „w kontakcie”. Spodziewamy się powrotu do normalności. Wciąż czekamy jednak na wytyczne ministerstwa.
Obecnie UJK prowadzi rekrutację na studia stacjonarne drugiego stopnia. Z kolei 25 lipca uruchomi drugą turę na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Chętni będą mogli się zgłaszać do 15 września. Listy zakwalifikowanych kandydatów zostaną ogłoszone dwa dni później.