Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

MPK kształci przyszłe kadry

niedziela, 28 lutego 2021 12:46 / Autor: Piotr Wójcik
MPK kształci przyszłe kadry
MPK kształci przyszłe kadry
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Ekspertów w dziedzinie serwisowania autobusów planuje wykształcić  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach. Stanie się to możliwe dzięki klasom patronackim, jakie MPK prowadzi wspólnie z Powiatowym Zespołem Szkół w Chmielniku.

 MPK  zschm

           

Transport jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki. Zwłaszcza w transporcie pasażerskim mamy do czynienia z coraz większym stopniem zaawansowania technologicznego, a to za sprawą postępującej konwersji na zeroemisyjność. Z czasem nawet najbardziej nowoczesne autobusy wymagają napraw. Dzięki klasom patronackim MPK będzie miał je kto fachowo przeprowadzać.

EKSPERCI POSZUKIWANI

– Dzięki temu, że stworzyliśmy klasy patronackie, edukujemy przyszłe kadry naszej firmy. Dzięki projektowi jesteśmy też wsparciem dla innych firm transportowych. Specyfika naprawy autobusów jest inna, niż samochodów osobowych. Brakuje wykwalifikowanej kadry, która umiałaby te pojazdy naprawiać – mówi Anna Kopcińska-Wielgus, odpowiadająca w MPK za program klas patronackich.

– Silniki w autobusach są inne, niż w samochodach ciężarowych. Dysponujemy pojazdami hybrydowymi, w niedalekiej przyszłości czeka nas zakup elektrycznych, a być może też wodorowych. Nie ma takich na naszych drogach. Edukacja zawodowa uczniów na takim sprzęcie będzie bardzo potrzebna – dodaje.

Czas potrzebny na to, by przygotować ucznia do napraw takich pojazdów trwa minimum półtora roku. – Wsparciem obejmujemy dziś uczniów klasy pierwszej i drugiej. Jeżeli będziemy ich kształcić przez okres czterech lat, staną się już bardzo dobrymi fachowcami, gotowymi, by sprawdzać się w pracy w naszej lub innej firmie – zauważa Anna Kopcińska-Wielgus.

WŁASNA KADRA, SALE I SPRZĘT

Zajęcia odbywają się w sposób łączony: teoria i praktyka. – Organizacja zależy od tego, jaką klasę objęliśmy wsparciem. Klasy „technik pojazdów samochodowych” po gimnazjum mają raz w tygodniu siedem godzin zajęć, w tym dwie godziny teorii i pięć godzin praktyki. Absolwenci szkół podstawowych, zgodnie z podstawą programową, mają cztery godziny praktyki i jedną godzinę teorii – wyjaśnia koordynatorka programu.

– Wszystkie te zajęcia odbywają się u nas. W ramach projektu mamy stworzoną salę praktycznej nauki zawodu. Kupiliśmy też niezbędny sprzęt. Posiadamy własnych instruktorów praktycznej nauki zawodu. Są to nasi pracownicy, mają odpowiednie doświadczenie i mogą zajmować się edukacją młodzieży – dodaje.

Na tę chwilę w klasach patronackich MPK uczy się 23 uczniów po gimnazjum i 16 po szkole podstawowej. W kolejnym roku szkolnym do programu przystąpi co najmniej dwudziestu kolejnych uczniów.

***

Projekt „Rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów klas patronackich MPK Kielce w Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa: RPSW.08.00.00 Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Działanie: PSW.08.05.00 Rozwój i wysoka jakość szkolnictwa zawodowego i kształcenia, ustawicznego, Poddziałanie: RPSW.08.05.03 RPSW.08.05.01 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU.

Zestawienie logotypów 2018 RPO FEPR RP WŚ UEEFS KOLOR (2)

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO