Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

MOPR z pomocą seniorom i niepełnosprawnym

środa, 05 kwietnia 2023 10:29 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
MOPR z pomocą seniorom i niepełnosprawnym
MOPR z pomocą seniorom i niepełnosprawnym
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Korpus Wsparcia Seniorów, program w zakresie dożywiania czy usługi opiekuńcze - to jedne z wielu projektów realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach. Te, o których tu mowa skierowane są do osób starszych, a także zmagających się z różnymi niepełnosprawnościami.

Kieleccy seniorzy cały czas korzystają z pomocy udzielanej w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Jest on realizowany w dwóch modułach: usługa transportowa oraz opaski bezpieczeństwa.

Całodobowa opieka

- W ramach „Korpusu Wparcia dla Seniorów” już trzeci rok oferujemy bezpłatną usługę transportową, która przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 65. rok życia i mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia. Przejazdy w ramach tego modułu mogą się odbywać do urzędu, banku lub placówki medycznej. Podczas podróży, seniorowi może towarzyszyć pracownik socjalny – wyjaśnia Katarzyna Gonciarz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

W ramach drugiego modułu seniorzy otrzymują tak zwane „opaski bezpieczeństwa”, które są połączone z centrum monitoringu działającym całodobowo siedem dni w tygodniu. Dzięki temu takie osoby znajdują się pod stałą opieką.

–  Opaska posiada kilka ważnych funkcji, między innymi przycisk bezpieczeństwa, dzięki któremu jej właściciel szybko łączy się z ratownikiem medycznym. Jest również wyposażona również w detektor upadku, który powiadamia centrum monitoringu o zdarzeniu oraz geolokalizator, który określa miejsce pobytu seniora, by w razie potrzeby szybko dotrzeć do niego z pomocą. W 2022 roku takie opaski otrzymało łącznie 440 seniorów – wymienia urzędniczka.

Ciepły posiłek dla seniora

Kolejnym, bardzo ważnym programem jest ten w zakresie dożywiania.

Programem „Posiłek w szkole i w domu” objętych jest u nas ponad 3500 osób. Wśród nich są dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne, samotne, z niskimi dochodami – wyjaśnia Katarzyna Gonciarz.

Aktualnie program jest realizowany w formie darmowego posiłku w barach, bądź w jadłodajniach, z którymi  MOPR ma podpisaną umowę.

 W tym roku, na terenie gminy Kielce mamy jedenaście takich miejsc, w których zakwalifikowane do programu osoby, mogą skorzystać z posiłku - mówi Gonciarz.

Dodajmy, że program ten w niektórych przypadkach może być realizowany w formie zasiłku celowego na zakup posiłku. Przyznawany jest on dla osób, które wymagają specjalistycznej diety, bądź mają utrudniony dostęp do jadłodajni ze względu na miejsce zamieszkania.

Obiady w domu seniora

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach w ramach programu realizuje także dostarczanie posiłków do miejsca zamieszkania dla osób, które ze względu na stan zdrowia nie wychodzą z domów.

 - Ostatnio pojawiły się oskarżenia pod naszym adresem, że tacy seniorzy nie otrzymują pomocy. Nie jest to prawdą. Od wielu lat w gminie Kielce pomagamy też tym, którzy nie są w stanie wyjść z domu. Opiekunowie w ramach usług opiekuńczych odbierają obiady z barów lub jadłodajni i dostarczają takim osobom do miejsca zamieszkania. Jeśli istnieje taka potrzeba, to także odgrzewają te posiłki i karmią seniorów – zaznacza Katarzyna Gonciarz.

Usługami opiekuńczymi w formie dostarczania posiłków do miejsca zamieszkania jest objętych w Kielcach aktualnie około dwustu osób. Co ważne, posiłek może być przynoszony codziennie, także w soboty i niedziele i święta.

Dodajmy, że do  bezpłatnych obiadów kwalifikują się osoby samotne, których dochód, nie przekracza 1552 złotych, oraz osoby w rodzinie, których dochód nie przekracza 1200 złotych na osobę. Jeśli natomiast chodzi o tych seniorów, którzy korzystają z usługi dostarczania posiłku do domu, pomoc realizowana jest zgodnie z Uchwałą Rady Miasta - dodaje urzędniczka.

Usługi opiekuńcze

Obok transportu, opasek bezpieczeństwa, czy darmowych obiadów, istotnym wparciem są także wspomniane wyżej usługi opiekuńcze.

- Jest to pomoc obligatoryjna gminy. Aktualnie usługami opiekuńczymi objęte są osoby samotne, przewlekle chore, niepełnosprawne. W Kielcach usługami opiekuńczymi aktualnie jest objętych około 2000 osób - wyjaśnia Katarzyna Gonciarz.

W tym roku MOPR w Kielcach realizuje dwa ministerialne programy: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, oraz „Opieka wytchnieniowa”. Przeznaczone są one dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym .

- Z pierwszego korzysta w tym roku około sześciuset osób, z drugiego prawie siedemset. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku jest to znacznie mniej beneficjentów niż rok temu. Powodem są mniejsze środki jakie pozyskaliśmy w ramach tych programów – dodaje Gonciarz.

Osoby potrzebujące mogą zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach osobiście lub telefonicznie. Pracownicy udzielą informacji na temat realizowanych programów i pomogą w uzyskaniu wsparcia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO