Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Młodzi mistrzowie pióra nagrodzeni

czwartek, 20 listopada 2014 19:36 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Młodzi mistrzowie pióra nagrodzeni
fot. Dariusz Skrzyniarz
Młodzi mistrzowie pióra nagrodzeni
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Rozstrzygnięty został konkurs literacki pod nazwą „Inspiracje Żeromskim czyli 150 utworów na 150 rocznicę urodzin”. O najwyższe miejsca walczyło 28 uczestników, którzy w sumie zgłosili 30 prac.

Celem konkursu była inspiracja twórczością Stefana Żeromskiego, popularyzacja twórczości młodych ludzi oraz wyszukiwanie nowych talentów. Pierwszą, drugą i trzecią nagrodę przyznano w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjalnej i licealnej. - Wszystkie prace były bardzo ciekawe! Były to komentarze współczesnego świata, dotyczyły tych aspektów życia, które najbardziej interesują młodych ludzi. Uczestnicy reagowali na zło, krzywdę, pisali o miłości czy przyjaźni. Młodzież poruszała się zarówno w sferze realistycznej, jak i fantasy - mówi Dorota Anyż, prezes Fundacji Studio TM, współorganizator konkursu. - Inspiracja dziełami Żeromskiego jest bardzo bogata, bo ten twórca przecież pisał między innymi powieści, dramaty, wiersze czy nowele. Co za tym idzie młodzi pisarze mieli z czego czerpać i czerpali... pełnymi garściami – ocenia prezes Fundacji.

Oprócz nagród głównych przyznano także 8 wyróżnień i 13 nagród za uczestnictwo. Grand Prix konkursu zgarnął Radosław Szostek za opowieść pt. „Matnia”. - To historia pewnego sanitariusza, który znajduje się w forcie opuszczonym przez główne siły wojskowe. Jego zadaniem jest opieka nad rannymi. Niestety kończą się zapasy żywności a większość żołnierzy umiera w wyniku panoszącej się epidemii. Sanitariusz pozostaje całkiem sam i musi podejmować decyzje – mówi laureat najważniejszej nagrody w konkursie. - Oczywiście inspirowałem się Żeromskim. Tutaj nie chodzi o pojedyncze dzieła, lecz o całokształt twórczości, jego stosunek do odbiorcy i sposób moralizowania społeczeństwa. Żeromski zauważa pewne procesy zachodzące w masie i ciekawie je opisuje. W swoim opowiadaniu chciałem wspomnieć o rzeczach, które są dla nas tak naprawdę fundamentalne. Żyjemy w zglobalizowanym świecie, obcujemy z kulturą masową i zatracamy się w tym wszystkim. Jednak zawsze będziemy sobie zadawać pytanie o to, co będzie, gdy my umrzemy, jak wyglądałaby nasza śmierć – tłumaczy Radosław Szostek.

Wybrane prace zostaną zarejestrowane w formie audio i wideo przez profesjonalnych aktorów i adeptów Teatru Zbożowego.

Kliknij i zobacz zdjęcia z rozdania nagród.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO