MIASTO
Mieszkańcy Kielc badają swoje kości


Trwa akcja „Narodowy Test Kości - bezpłatne badania w kierunku osteoporozy dla mieszkańców Kielc". W specjalistycznym ambulansie, który jest wyposażony w sprzęt do diagnostyki osteoporozy, z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy stolicy regionu, krórzy ukończyli 40 lat.
Co o badaniach sądzą nasi mieszkańcy?
– Myślę, że to jest bardzo ważne. Dobrze, żebyśmy wiedzieli, jaki jest nasz stan zdrowia. Być może warto zmienić coś w diecie lub w stylu życia. Takie badania powinny być organizowane częściej – opowiada pani Justyna, która na badania zabrała też swoją mamę, Elżbietę.
– Nic nie bolało, leżałam sobie wygodnie. Wynik na szczęście jest prawidłowy, chociaż byłam pesymistycznie nastawiona. Ale mimo strachu, lepiej się badać – dodaje pani Elżbieta.
Dziś ambulans stacjonuje przed siedzibą Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, w godzinach od 9 do 16.
– Oprócz badań, jest też prowadzony instruktaż samobadania piersi i jąder przy użyciu fantomów. Można wykonać badanie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu a także pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz dokładna analiza składu ciała za pomocą wagi TANITA – wyjaśnia Aleksandra Sutowicz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.
Ponadto doradcy prezentują oraz wyjaśniają jak korzystać z aplikacji NFZ.
Z bezpłatnych badań można skorzystać jeszcze jutro (17 lipca) oraz w czwartek (18 lipca) w Świętokrzyskim Oddziale NFZ, al. IX Wieków Kielc 2a, również w godzinach 9-16.
– Wymagane są zapisy. By się zarejestrować należy zadzwonić pod numer telefonu: 883 066 355 – zaznacza Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego Oddziału NFZ.
Dodatkowo od 10 do 12 będzie możliwość wykonania pomiaru poziomu glukozy oraz kwasu moczowego we krwi.
Osteoporoza to cichy złodziej kości. Stopniowo prowadzi do osłabienia tkanki kostnej, który w rezultacie prowadzi do złamań. Chociaż nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, jej wpływ na zdrowie jest ogromny. W Polsce choruje na nią ok. 2,1 mln osób, z czego 1,7 mln to kobiety.








