MIASTO
Miejski Urząd Pracy przyspiesza z rozpatrywaniem wniosków
Już ponad połowę pożyczek w ramach Tarczy Antykryzysowej wypłacił kieleckim przedsiębiorcom Miejski Urząd Pracy w naszym mieście. Przypomnijmy, że do tej pory urząd krytykowany był za zbyt wolne rozpatrywanie wniosków.
Na początku maja statystyki dotyczące wypłacania pieniędzy dla dotkniętych kryzysem mikroprzedsiębiorców rzeczywiście nie były optymistyczne. Wówczas do Miejskiego Urzędu Pracy wpłynęły 6922 wnioski z czego urzędnicy rozpatrzyli 1185 z nich. Wypłacono zaś prawie sześć milionów złotych. – Niestety, działania były dosyć powolne. Kilkukrotnie interweniowałem w tej sprawie. Rozmawiałem o tym z dyrektorem Arturem Kudzią i sekretarzem Szczepanem Skorupskim. Po wprowadzeniu zmian w organizacji pracy udało się poprawić sytuację – mówi Marcin Stępniewski, kielecki radny Prawa i Sprawiedliwości.
Najnowsze dane mówią o znaczącym wzroście wypłaconych środków. Z dodatkowych pieniędzy na prowadzenie działalności może cieszyć się już 58 procent przedsiębiorców, którzy złożyli wniosku do Miejskiego Urzędu Pracy, co daje 4720 udzielonych pożyczek. Kielecki urząd tym samym zajmuje siódme miejsce w kraju spośród miast wojewódzkich w tym zakresie. Za stolicą województwa świętokrzyskiego znalazły się: Olsztyn, Opole, Wrocław, Katowice, Kraków, Rzeszów, Bydgoszcz, Warszawa i Poznań. – Przyspieszenie wynikało przede wszystkim z większej liczby poprawnie wypełnionych wniosków. Tempo jest więc o wiele szybsze. Dodatkowo przekserowaliśmy większą liczbę pracowników do obsługi Tarczy Antykryzysowej – tłumaczy Zbigniew Brzeziński, rzecznik MUP w Kielcach. – To cieszy, bo pozwoli pomóc, a może nawet uratować wiele kieleckich biznesów – dodaje radny Stępniewski.
W sumie wypłacono już pożyczki o wartości ponad 30 milionów złotych. Udzielane są one na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu do kwoty pięciu tysięcy złotych. Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.