MIASTO
Miejska Biblioteka Publiczna przygotowuje się na otwarcie
Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach przygotowuje się do drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, w którym mają zostać otwarte niektóre instytucje kultury, takie jak biblioteki, muzea i galerie sztuki. Pracownicy wprowadzają nowe procedury bezpiecznego korzystania z książnicy.
Data wejścia w życie drugiego etapu zmniejszania obostrzeń nie jest jeszcze znana, ponieważ zostanie ustalona na podstawie dynamiki nowych zachorowań. Jednak pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach nie czekają aż zostanie podany konkretny termin, tylko już testują nowe procedury, które zapewnią bezpieczne korzystanie z poszczególnych filii czytelnikom oraz im samym.
- Przygotowujemy się i prowadzimy próby generalne, ponieważ jest to bardzo trudne logistyczne zadanie. Jeżeli chodzi o procedury, które wprowadzimy, aby zarówno czytelnicy, jak i nasi pracownicy czuli się bezpiecznie, to chcemy ograniczenia wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni - mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
Czytelnicy nie będą wchodzić do biblioteki, ale zostaną obsłużeni w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu. Każdą osobę będzie obsługiwać dwóch pracowników filii. - Jeden przyjmie książki ze zwrotów, które trafią do specjalnych pojemników i zostaną poddane 14-dniowej kwarantannie. Drugi bibliotekarz wypożyczy książki. Po każdym kontakcie z woluminem konieczna będzie dezynfekcja rękawic. Pracownicy wykonają swoją pracę przy odpowiednim zabezpieczeniu i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, zaopatrzeni w rękawice jednorazowe, maski lub przyłbice, oddzieleni od czytelnika płytą pleksi - tłumaczy dyrektor MBP.
- W bibliotece, w wydzielonym miejscu, będzie mógł przebywać tylko jeden czytelnik w maseczce lub innym zabezpieczeniu. Pozostali powinni czekać na zewnątrz w odległości przynajmniej dwóch metrów od siebie. W każdej filii umieszczone zostaną także informacje o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przez czytelników oraz przerwach co dwie godziny po 10 minut w celu zdezynfekowania pomieszczenia, w którym przebywają użytkownicy biblioteki - tłumaczy Anna Żmudzińska.
Oprócz tradycyjnych książek, czytelnicy będą mogli skorzystać z około 500 nowych e-booków. Od 1 maja filie Miejskiej Biblioteki Publicznej będą czynne od godziny 9 do 18.