MIASTO
Kto poprowadzi Bazę Zbożową? MOPR czeka na decyzję do jutra
Zmiany w kieleckiej Bazie Zbożowej. Z prowadzenia jednostki zrezygnowała Fundacja Studio TM, która wygrała konkurs. Trwają rozmowy z kolejnym oferentem, który na decyzję o zarządzaniu obiektem ma czas do jutra.
Przypomnijmy, że fundacja do tej pory zarządzała Bazą Zbożową i regularnie wygrywała przetargi na prowadzenie jednostki, które odbywały się co trzy lata. Teraz do konkursu przystąpiło trzech oferentów. Wybrano jednak ponownie Fundację Studio TM.
Przed zawarciem umowy doszło do rozmów między Urzędem Miasta, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz fundacją.
„Nie były to łatwe rozmowy, a z dnia na dzień pojawiały się nowe okoliczności. Spotkaliśmy się również z osobami, które na co dzień tworzą Bazę Zbożową: aktorami, plastykami, muzykami i innymi artystami zrzeszonymi przy ul. Zbożowej 4. Podczas spotkania omówiliśmy najważniejsze kwestie funkcjonowania tego miejsca.
Sytuacja ekonomiczna Bazy Zbożowej nie jest łatwa. Pragnęliśmy wprowadzić plan naprawczy, co oznaczało m.in. cięcie niektórych kosztów. Te niełatwe decyzje musiały zostać podjęte, aby Baza Zbożowa mogła funkcjonować dalej; być miejscem dla ludzi kultury i sztuki.
Niestety, nasze propozycje spotkały się z negatywnym odbiorem. Część użytkowników Bazy Zbożowej neguje konieczność zmian oraz oszczędności. Nigdy nie chcieliśmy walczyć z naszymi wieloletnimi koleżankami i kolegami: innymi artystami. Chcieliśmy, aby nasze działania wprowadziły Bazę Zbożową na nowy poziom, pragnęliśmy pokazać nowe możliwości organizacyjne, zaproponować inne rozwiązania”, czytamy w oświadczeniu zwycięzców konkursu, którzy zdecydowali się zrezygnować z prowadzenia Bazy Zbożowej.
– Nie wiem, czemu napisali, że to nie były łatwe rozmowy. Dołożyłam wszelkich starań, żeby im pomóc w reorganizacji ośrodka. Byliśmy w stałym kontakcie. Nie znam powodów takiej decyzji – mówi Dorota Ławniczak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Powodem mogły być finanse. Do tej pory rocznie na funkcjonowanie ośrodka przeznaczano 400 tysięcy złotych. W tym roku jest to jedynie 350 tysięcy złotych. Z tej kwoty maksymalnie 70 procent może być przeznaczone na utrzymanie budynku, zaś pozostała kwota na działania merytoryczne.
Teraz MOPR przedstawił ofertę drugiemu oferentowi w konkursie. Ten ma podjąć decyzję do jutra.