MIASTO
Kolejne znaleziska k. Pińczowa


Archeolodzy odkopali dowody świadczące o tym, że kiedyś ziemię świętokrzyską zamieszkiwały elity germańskie i celtyckie. W Pełczyskach koło Pińczowa znaleziono glinianą kopułę pieca służącego osadnikom do wypalania naczyń, wisiorki i zapinki do szat ze srebra złota i brązu, a także fragmenty naczyń i złote monety celtyckie.
Z badań naukowców wynika, że na terenie obecnego powiatu pińczowskiego leżała kiedyś rozległa osada, najpierw zamieszkiwana przez Celtów, a następnie ludy germańskie. – Pomimo tego, że znaleźliśmy tutaj bardzo dużo, to cały czas jest to tylko niewielki procent tego, co znajduje się w ziemi na tym terenie – mówi Marcin Rudnicki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Dotychczasowe znaleziska sugerują wysoki poziom rozwoju cywilizacyjnego owej osady.
– Te szczątkowe znaleziska już pokazują, że mieszkał tu jakiś książę, zarówno w czasach celtyckich, jak i później w czasach germańskich. Wciąż tego mieszkania księcia pana nie znaleźliśmy. Jeżeli tylko nie zabraknie funduszy, to pracy na najbliższe lata na pewno nam nie zabraknie, oczekiwania mamy ogromne – dodaje Marcin Rudnicki.
Odkrycia dotyczą okresu od III w p.n.e. do I w. n.e. Prace archeologiczne w Pełczyskach odbywają się od końca lat 50-tych XX wieku. Współcześnie finansuje je świętokrzyski samorząd.
Źródło: sejmik.kielce.pl


![[NOWOŚĆ] WhatsApp dla słuchaczy! Wyślij do nas zdjęcie, nagranie lub pozdrowienia](/media/k2/items/cache/424819a083207d6704b448b1faeecbea_L.jpg)


![[AKTUALIZACJA] Pożar na ogródkach działkowych](/media/k2/items/cache/b9c263d2aded95fef5dfb5c8ec3cd110_L.jpg)

![[FOTO, WIDEO] Żywa lekcja historii. Kadrówka dotarła do Kielc](/media/k2/items/cache/963d770a54a48bb01167b653e0db75a0_L.jpg)
![[PLAN OBCHODÓW] Święto Wojska Polskiego w Kielcach](/media/k2/items/cache/c8838437231f2f1b2c7cc4304c447e16_L.jpg)