Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielce w ogniu. Jak Niemcy zdobyli nasze miasto?

niedziela, 05 września 2021 18:39 / Autor: Michał Łosiak
Kielce w ogniu. Jak Niemcy zdobyli nasze miasto?
Fot. Muzeum Historii Kielc
Kielce w ogniu. Jak Niemcy zdobyli nasze miasto?
Fot. Muzeum Historii Kielc
Michał Łosiak
Michał Łosiak

5 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych rocznic w historii naszego miasta. Tego dnia Niemcy zajęli Kielce i wprowadzili straszliwy terror, którego doświadczali mieszkańcy przez następnych kilka lat.

Piąty dzień września zdawał się niczym nie różnić od dotychczasowych dni tego miesiąca. Niemcy dalej prowadzili bombardowanie miasta. Ich celem był węzeł kolejowy, sieć elektryczna i wodociągowa, a także dworzec. Na ulicy Kościuszki, przy szkole im. Marii Konopnickiej, gromadzili się w samochodach ci, którzy zdecydowali się na ucieczkę z miasta. Oni również byli celem niemieckich ataków.

Wówczas panika sięgnęła zenitu. Liczba rannych i zabitych była znaczna. Wśród ofiar była również Zofia Dziewięcka – harcerka, która podobnie jak jej koleżanki, niosła pomoc poszkodowanym. Została zastrzelona przez Niemca, kiedy próbowała pomóc rannemu polskiemu żołnierzowi.

Wieczorem, do Kielc zaczęli zbliżać się niemieccy motocykliści, a za nim podążały już niemieckiego czołgi z okolic Dymin. Kolejne uderzenie miało miejsce od strony Słowika. Obrońcy miasta zdołali na przez jakiś czas zatrzymać motocyklowy najazd, jednak czołgi niemieckie ostatecznie przełamały opór.

Wyjątkowym bohaterstwem w trakcie obrony wykazał się pułkownik Wacław Wilniewczyc oraz pułkownik Glabisz, którzy przez dłuższy czas trwali na swoich pozycjach. Pod silnym ogniem nieprzyjaciela musieli jednak ze swoimi żołnierzami je opuścić. W walce zginęło 40 polskich żołnierzy, a 60 zostało rannych.

– Wojska niemieckie wkroczyły do miasta piątego września. Od tego momentu obraz życia pod okupacją był okropny. Od razu rozpoczęły się rozstrzeliwania, nawet w centrum miasta. Miało to na celu zastraszenie mieszkańców i ich posłuszeństwo. Cel został osiągnięty. Niemcy aresztowali także znamienitych przedstawicieli życia politycznego i społecznego z prezydentem Stefanem Artwińskim na czele. Stali się zakładnikami – tłumaczy Marcin Kolasa z Muzeum Historii Kielc.

Nieistniejąca już ściana na tyłach magistratu   miejsce egzekucji 8 osób

                                                                    Fot. Muzeum Historii Kielce

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO