MIASTO
Już w piątek rozpoczną się zawody łazików marsjańskich
Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie. W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się European Rover Challenge. Na odwiedzających czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz debaty i rozmowy z wyjątkowymi gośćmi, w tym między innymi z wiceszefem NASA, Robertem Cabaną.
To pierwsza w historii edycja, kiedy zawodnicy konkursu łazików będą rywalizować ze sobą w dwóch formułach – stacjonarnej i zdalnej, wykonując zadania wzorowane na prawdziwych, marsjańskich misjach. Do tegorocznego finału konkursu zakwalifikowało się niemal 40 drużyn z trzech kontynentów. Łaziki będą jeździć po specjalnym torze, który symuluje warunki panujące na Marsie. W tym roku odwzorowano obszar Czerwonej Planety zwany Elysium Planitia, charakteryzujący się krajobrazem wulkanicznym.
– Osoby, które wezmą udział w wydarzeniu będą się mogły m.in. dowiedzieć, co my tak naprawdę z tego kosmosu mamy. Dla wielu mieszkańców naszego regionu czy miasta niespodzianką może być fakt, że w Kielcach istnieją firmy, które wykorzystują technologie kosmiczne. Na przykład w świętokrzyskich szpitalach zamontowane są specjalne systemy przetwarzania powietrza, bedące transferem technologii z programu wahadłowców kosmicznych. Kosmos daje nam bardzo dużo rozwiązań tu na Ziemi – mówi Łukasz Wilczyński, organizator i pomysłodawca ERC, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
– Sam tor w tym roku jest bardzo zaskakujący, ponieważ pojawi się na nim największy na świecie, aktywny wulkan marsjański. Nikt do tej pory nie zbudował czegoś takiego - dodaje Wilczyński.
W piątek 10 września, odwiedzający będą mieli okazję poznać ciekawostki dotyczące Marsa, jego eksploracji, a także poszukiwania śladów życia. W sobotę "przeniosą się" na Księżyc i zostaną przybliżone informacje o jego zasobach energetycznych, a także jego ekonomicznym potencjale. W niedzielę, 12 września, organizatorzy zaplanowali powrót na Ziemię i ciekawe debaty między innymi nt. wykorzystania technologii kosmicznych w codziennym życiu. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.roverchallenge.eu, tam będzie można również śledzić zmagania łazików w formie online.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Współorganizatorami ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska.