Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[INTERWENCJA] Rezerwacja bez pisemnej umowy? Prawnicy ostrzegają

czwartek, 28 stycznia 2021 10:30 / Autor: Michał Łosiak
[INTERWENCJA] Rezerwacja bez pisemnej umowy? Prawnicy ostrzegają
[INTERWENCJA] Rezerwacja bez pisemnej umowy? Prawnicy ostrzegają
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Zarezerwowałam ustnie mieszkanie u dewelopera, wyjechałam za granicę i po powrocie okazało się, że już ktoś je kupił – mówi nam zrozpaczona pani Elżbieta, która miała nadzieję na znalezienie w końcu swoich wymarzonych „czterech kątów”. Prawnicy zalecają jednak dużą ostrożność i rozwagę w kontaktach z deweloperem.

Nasza Słuchaczka postanowiła spełnić swoje marzenia i kupić mieszkanie. Wybrała się więc do jednego z kieleckich deweloperów, aby znaleźć odpowiednie dla siebie lokum.

– Zarezerwowałam ustnie mieszkanie u dewelopera. Byłam pewna, że będzie moje i dojdzie do sprzedaży.  Wyjechałam na pewien czas za granicę i po powrocie okazało się, że już ktoś to mieszkanie kupił. Zapewniano mnie, że tak się nie stanie. Byłam bardzo rozczarowana, ponieważ miało świetną lokalizację i piękny widok z okna – podkreśla nasza rozmówczyni.

Skontaktowaliśmy się z deweloperem, aby poznać jego wersję wydarzeń.

– Pani przyszła do biura sprzedaży, wybrała konkretne mieszkanie i przyjęliśmy od niej rezerwację ustną. Jednocześnie poinformowaliśmy klientkę, że jest druga w kolejce. Kiedy sprzedaliśmy to mieszkanie, zadzwoniliśmy do niej z pytaniem, czy zdecyduje się na zakup innego. Niestety, była bardzo oburzona – dowiedzieliśmy się u sprzedawcy mieszkań.

Sprawę trudno więc jednoznacznie ocenić ze względu na brak konkretnych dokumentów. Prawnicy zalecają więc, aby na każdym etapie ustaleń z deweloperem wybierać formę pisemną umowy, a w kontaktach ze sprzedawcą drogę mailową.

– Wszystkie umowy przy zakupie z deweloperem powinny być spisane, podobnie jak i ustalenia. To pomocne zarówno dla celów dowodowych, jak i dla bezpieczeństwa sprzedawcy oraz kupującego. Ustna rezerwacja mieszkania jest możliwa, ale zazwyczaj może ona trwać góra kilka dni. Traktowanie jej jako długotrwałej i pewnej może się okazać zgubne – tłumaczy kielecki adwokat Łukasz Bałaga.

Przy pisemnej umowie rezerwacyjnej deweloper zwykle pobiera opłatę, która  później doliczana jest do ceny zakupu.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO