MIASTO
Gdzie zostaną zlokalizowane stacje dla miejskich rowerów? Miasto opublikowało mapę!
Wypożyczalnia miejskich rowerów ma zostać uruchomiona wiosną 2022 roku. W ramach inicjatywy w Kielcach pojawi się 250 dwukołowców i blisko 60 stacji, które według zapewnień będą rozmieszczone co około trzysta metrów. Swoim zasięgiem obejmą nie tylko centrum, ale również kieleckie osiedla!
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na mapie, w stolicy województwa świętokrzyskiego zostanie utworzonych w sumie 57 stacji dla miejskich rowerów. Wśród lokalizacji można wymienić osiedla: Ślichowice, Pod Dalnią, Czarnów, Podkarczówkę, Barwinek, Kochanowskiego, Uroczysko, Świętokrzyskie, Szydłówek oraz Bocianek. Stacje pojawią się również przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, Politechnice Świętokrzyskiej, Geoparku, Dworcu Autobusowym, Hali Legionów, Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Miasta.
– Zostaną one podzielone na trzy kategorie – duże stacje ze stojakami oraz mapami przeznaczone dla turystów (zlokalizowane w centrum – na rynku oraz przy dworcach, wskazujące miejsca, które warto odwiedzić na rowerach). Druga kategoria to stacje ze stojakami fizycznymi, które umożliwiają przypięcie roweru nie tylko tego z naszej wypożyczalni, ale też prywatnego. I trzeci rodzaj stacji to tak zwane stacje wirtualne, widoczne w aplikacji, oznaczone totemem oraz miejscem do bezpiecznego pozostawienia roweru miejskiego – wylicza Przemysław Chmiel, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Wśród dwukołowców królować będą oczywiście tradycyjne rowery. Miasto planuje zakupić również 25 pojazdów ze wspomaganiem elektrycznym, pięć typu tandem (pozwalających na jazdę we dwójkę) i dziesięć typu cargo ze skrzynią z przodu (umożliwiających, na przykład transport zakupów, ale również przewóz dzieci bez dodatkowego fotelika).
Rowery miejskie, podobnie jak hulajnogi czy skutery, będą aktywowane poprzez aplikacje na telefon. – Po zarejestrowaniu i doładowaniu środków lub podpięciu karty płatniczej będzie można go uruchomić, a później zakończyć podróż – tłumaczy dyrektor.
Ceny wypożyczenia roweru mają być konkurencyjne w stosunku do tych proponowanych przez komunikację miejską. Władze Kielc chciałyby bowiem, by jak najwięcej osób wybierało ten środek transportu do poruszania się po stolicy województwa świętokrzyskiego.