MIASTO
Gdzie w Kielcach powstanie szpital uniwersytecki? Są trzy warianty
W murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach obradował społeczny komitet, którego celem jest utworzenie szpitala uniwersyteckiego w stolicy regionu świętokrzyskiego. Obecnie pod uwagę brane są trzy warianty.
Województwo świętokrzyskie jest obecnie jedynym regionem w Polsce, który wciąż nie posiada szpitala uniwersyteckiego. Jego utworzenie przez UJK rekomendował już m.in. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, a także minister edukacji.
Profesor Stanisław Głuszek od kilku lat zabiega o takie rozwiązanie. Przypomniał o tym fakcie m.in. w przemówieniu wygłoszonym podczas przekazania władzy i insygniów rektorskich. – Intensywnie będę się starał o utworzenie szpitala uniwersyteckiego, który zwiększy potencjał medyczny i naukowy regionu – mówił.
Słowa przeszły w czyny. W tym roku w Kielcach powołano bowiem społeczny komitet, w skład którego wchodzą parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, firm i instytucji. Ich zadaniem jest doprowadzenie do szczęśliwego finału kwestii szpitala uniwersyteckiego.
– Obecnie studenci kierunków medycznych naszej uczelni mają zajęcia w ośmiu szpitalach na terenie województwa. Sprawia to kłopoty logistyczne, trudne negocjacje z dyrektorami i założycielami szpitali, brak zaplecza dydaktycznego i możliwości prowadzenia badań. Pojawiają się tak błahe problemy jak brak szatni dla studentów – wyjaśnia profesor Stanisław Głuszek.
Rektor podkreśla, że takie rozwiązanie ma wiele zalet.
– To między innymi poprawa jakości świadczonych usług, możliwość finansowania z innych źródeł niż Narodowy Fundusz Zdrowia oraz możliwość prowadzenia projektów badawczych – dodaje.
Obecnie pod uwagę brane są trzy rozwiązania: uczynienie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego szpitalem uniwersyteckim (takie rozwiązanie zastosowano m.in. w Zielonej Górze i Opolu), wykup Szpitala Kieleckiego lub pozyskanie działki i środków na budowę nowego szpitala (mówi się o działce przy ul. Langiewicza).
Źródło: UJK