Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Czyje są Kielce?” pyta Teatr im. Stefana Żeromskiego i wsadza kij w mrowisko

wtorek, 28 maja 2024 16:44 / Autor: Michał Kita
„Czyje są Kielce?” pyta Teatr im. Stefana Żeromskiego i wsadza kij w mrowisko
„Czyje są Kielce?” pyta Teatr im. Stefana Żeromskiego i wsadza kij w mrowisko
Michał Kita
Michał Kita

„Do Kogo (nie) należą Kielce?” takie pytanie zadaje Teatr imienia Stefana Żeromskiego. Ma to związek z przygotowaniami do nowej sztuki, nad którą pracuje kielecka scena dramatyczna. Spektakl pod tytułem „Protest kielecki”, którego premierę zaplanowano na marzec przyszłego roku, ma być poświęcony historii stolicy województwa świętokrzyskiego, oraz kwestiom własnościowym i inwestycjom deweloperskim, za którymi kryją się ludzkie często dramatyczne historie. Prace nad sztuką już się rozpoczęły, a pomóc w jej tworzeniu mogą mieszkańcy stolicy województwa.

Jak mówi Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, inspiracją do takiego tematu sztuki była trwająca przebudowa zabytkowej siedziby Teatru, mieszczącego się w kamienicy przy ulicy Sienkiewicza.

– Jednym z problemów były nasze przepychanki z sąsiadami, którzy właściwe wprost mówili nam, że bez gratyfikacji finansowej nie pozwolą nam dokończyć tej budowy. To spowodowało, że zacząłem się przyglądać temu, jak to się stało, że w ręku kilku rodzin jest bardzo duża część Kielc. To historie, które nie zawsze są etycznie jasne i proste. To, co możemy jako Teatr zrobić z tą sytuacją, to opowiedzieć co takiego się stało, że centrum Kielc znajduje się w rękach zaledwie kilku rodzin. Chcemy spróbować opowiedzieć Kielce na nowo, po to, aby dać impuls do namysłu, w jakim miejscu jesteśmy. A także, dlaczego tak jest, że jeśli instytucja kultury chce zrobić coś dobrego, to jest szantażowana przez grupę kilku osób, oraz dlaczego te osoby mają poczucie, że mogą robić coś takiego – wyjaśnia.

W przygotowaniach do spektaklu „Protest kielecki” mogą pomoc sami kielczanie. Teatr im. Stefana Żeromskiego zachęca mieszkańców do dzielenia się swoimi historiami a także przesyłania dowodów, lub materiałów archiwalnych, dokumentujących pojawiające się na przestrzeni lat przypadki prób wywłaszczeń, eksmisji czy innych nieuczciwych działań dotyczących gospodarowaniem mieniem w Kielcach. Osoby posiadające takie materiały mogą wysyłać zgłoszenia na specjalny adres mailowy: idziemypowas@teatrzeromskiego.pl

W trakcie wtorkowego spotkania z dziennikarzami dramaturg Paweł Sablik, przybliżył rezultaty prowadzonej kwerendy w sprawie historii niektórych kieleckich nieruchomości. Poszukiwania materiałów archiwalnych dotyczyły m.in. mienia żydowskiego i pożydowskiego w Kielcach, a także inwestycji deweloperskich prowadzonych w Kielcach po roku 1989.

– W spektaklu nie chcemy skupiać się tylko na budynkach, które są pretekstem i punktem wyjścia do opowiadania o ludziach i ich losach, które były już opisywane m.in. na łamach kieleckich mediów przed trzydziestoma laty. Chcemy pokazać jak potoczyła się ich historia, czy ma swoją kontynuację – dodaje.

 Twórcy spektaklu, podkreślają, że przy poszukiwaniu materiałów archiwalnych korzystali z pomocy i opinii historyków i archiwistów.

Reżyserem spektaklu „Protest kielecki” będzie Jakub Skrzywanek. Premiera sztuki zaplanowana jest na marzec 2025 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO