Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Czy wieżowiec przy Młodej 4 zniknie z mapy Kielc?

środa, 26 stycznia 2022 13:55 / Autor: Aleksandra Rękas
Czy wieżowiec przy Młodej 4 zniknie z mapy Kielc?
Czy wieżowiec przy Młodej 4 zniknie z mapy Kielc?
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wciąż nie są przesądzone losy wieżowca zlokalizowanego przy ulicy Młodej 4. Choć budynek spędza urzędnikom sen z powiek nie od dziś, to okazuje się, że rozkwaterowanie go jeszcze trochę potrwa.

W kwietniu ubiegłego roku, w budynku przy Młodej 4 zajętych było 41 mieszkań – na tę chwilę to 33 lokale. Część z mieszkańców wieżowca najzwyczajniej nie chce zmienić lokum. Nie złożyli oni wniosku o przyznanie innego mieszkania. Dach nad głową wciąż znajdują tam rodziny z dziećmi.

- Mimo wielu próśb i wielokrotnego zostawiania wniosków mieszkańcom budynku, niektórzy nie chcą się przeprowadzić. Nie odbierają telefonów, w sprawę zaangażowany jest także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie – tłumaczy Agata Kalita, Kierownik Biura Mieszkalnictwa w Urzędzie Miasta Kielce.

Część z osób, które na dobre zadomowiły się w wieżowcu ma także zadłużenia. W przypadku tych, którzy notorycznie odmawiają przyjęcia innych lokali, składane będą wnioski o eksmisję.

- Jeśli uzyskamy wyrok eksmisyjny, komornik będzie mógł przekwaterować daną osobę przymusowo. My jako urzędnicy nie mamy możliwości prawnych by kogoś zmusić do zmiany miejsca zamieszkania. Sukcesywnie proponujemy jednak lokale mieszkańcom wieżowca przy ulicy Młodej cztery – stwierdza Agata Kalita.

Jaka jest przyszłość budynku, gdy uda się go rozkwaterować? Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury mówi, że w jego osobistej ocenie, oprócz wyburzenia warto rozważyć też remont.

- To oczywiście drogie przedsięwzięcie, ale wciąż tańsze niż budowa nowego budynku. Władze na ten moment nie komunikowały planów w związku z tym wieżowcem. Jeśli zostanie on rozkwaterowany w pełni, będziemy musieli podjąć decyzję – wyjaśnia.

Uważa jednak, że warto pochylić się nad diagnostyką budynków z wielkiej płyty. - Gdyby wieżowiec był pusty, można byłoby dokonać takiej oceny we współpracy z ekspertami na przykład z Politechniki Świętokrzyskiej. Jeśli doszłoby do remontu, może mogłyby powstać lokale komunalne czy dla młodych małżeństw – dodaje.

Jak ocenia Hajdorowicz, gromadzenie w jednym miejscu wielu mieszkań socjalnych na pewno nie jest dobrym pomysłem – co widać po przykładzie choćby wieżowca przy Młodej 4, czy Grunwaldzkiej 43A. Władze miasta, wzorując się na rozwiązaniach z Francji, w przypadku lokali socjalnych zamierzają unikać części wspólnych w budynkach – korytarzy,  czy wind.

Trudno oszacować jak długo może jeszcze potrwać wykwaterowanie budynku.

Mieszkańcy wieżowca przy ulicy Młodej 4 są znani także kieleckim policjantom – w 2021 roku, mundurowi zrealizowali tam 59 interwencji. Były to między innymi włamania, zakłócenia ciszy nocnej, zakłócenia porządku, podpalenia, awantury i przemoc domowa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO