MIASTO
Czy rowerzyści stwarzają zagrożenie na pasach?
"Chciałbym zaapelować do mediów, władz, służb mundurowych i wszystkich odpowiedzialnych za edukację w zakresie bezpieczeństwa o to, aby uświadamiano ludzi, że rowerzyści nie są pieszymi, a normalnymi uczestnikami ruchu drogowego. Przy pasach rowerzysta powinien zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście, a nie przejeżdżać na drugą stronę", mówi nasz Czytelnik.
– Zwracam na to uwagę, bo sam dużo jeżdżę i często obserwuję, jak rowerzyści pędzą wzdłuż pasów. Nie tak dawno temu miało miejsce tragiczne zdarzenie z udziałem rowerzystki, która została potrącona na przejściu przy ulicy Jesionowej i zmarła. Być może dałoby się tego uniknąć, gdyby świadomość społeczna w tej kwestii była większa - z takim apelem zwrócił się Czytelnik, który z zawodu jest taksówkarzem. O wspomnianym wypadku informowaliśmy tutaj.
Kodeks Ruchu Drogowego nie pozostawia wątpliwości co do tego, jak powinni zachowywać się rowerzyści na przejściach dla pieszych: tak samo, jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego mają obowiązek stosować się do przepisów. Należy tu wyraźnie zaznaczyć, iż rowerzysta nie jest tożsamy z pieszym. Zgodnie z artykułem 26 Kodeksu, jako osoba kierująca pojazdem, nie może jechać wzdłuż przejścia dla pieszych. Policja także jasno wypowiada się w tej kwestii:
– Jednym z głównych problemów, z którymi borykają się uczestnicy dróg, jest niewłaściwe zachowanie rowerzystów. To, że w naganny sposób korzystają z przejść dla pieszych jest typowym wykroczeniem. Jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone dla pieszych. Rowerzysta powinien zatem zatrzymać się przed pasami i przeprowadzić rower na drugą stronę, a nie przejeżdżać wzdłuż przejścia – mówi Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Informuje, że jeżeli chcemy jechać, to mamy obowiązek korzystać z drogi.
– Dokładnie tak samo, jak inni uczestnicy ruchu drogowego, należy czekać na zielone światło i przejechać identycznie, jak kierowcy innych pojazdów – dodaje rzecznik i tłumaczy:
– Wjeżdżanie na pasy jest bardzo niebezpiecznym wykroczeniem, ponieważ kierowca samochodu, zbliżając się do przejścia dla pieszych, z definicji zwraca uwagę na osoby, które będą przechodzić. Ich prędkość poruszania się jest znacznie niższa, z kolei nagłe wtargnięcie rowerzysty na pasy stwarza duże zagrożenie.
Karol Macek informuje, że policja nie dysponuje statystykami odnoszącymi się do liczby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, jednak przyznaje, że przejazd wzdłuż pasów jest często popełnianym wykroczeniem.