Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Czy na Czarnowie wciąż źle się dzieje? Część druga raportu z kieleckich dzielnic

czwartek, 16 września 2021 14:46 / Autor: Aleksandra Rękas
Czy na Czarnowie wciąż źle się dzieje? Część druga raportu z kieleckich dzielnic
Czy na Czarnowie wciąż źle się dzieje? Część druga raportu z kieleckich dzielnic
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Ponownie zaglądamy do policyjnych kronik i sprawdzamy, z czym mierzą się kieleccy funkcjonariusze. Pora na Komisariat II – ten swoim zasięgiem obejmuje między innymi owiany niegdyś złą sławą Czarnów, osiedle Jagiellońskie, a także rejony bloków socjalnych… Sprawdźcie sami, co tam się dzieje!

Ulica Grunwaldzka 43A, Młoda 4… dobrze znamy te punkty na kieleckiej mapie. Na naszej stronie kilkukrotnie opisywaliśmy trudne warunki, w jakich żyją tam kielczanie, a także liczne ekscesy i wybryki części mieszkańców słynnych wieżowców. Są i inne miejsca, w których zlokalizowano mieszkania socjalne, i  które doskonale znane są mundurowym – na przykład ulica Jagiellońska 26 czy ulica Hutnicza, gdzie wybudowano nowe lokale socjalne.

 Ale rejon, którym zajmuje się Komisariat II to nie tylko te zpunkty. To także Ślichowice, Malików, os. Pod Dalnią, Jagiellońskie i Podkarczówka.

- W tej jednostce pracuje 72 policjantów, czyli mniej niż w Komisariacie I, a interwencji jest więcej. 18 897 – tyle podjęli ich mundurowi w ubiegłym roku. Wiedząc jaki jest to rejon, nie jest zaskoczeniem, że mnóstwo z tych zgłoszeń to interwencje domowe. Było ich 1291 – wylicza podkom. Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Zakłócanie ładu i porządku nocnego jest niestety także na porządku… nocnym w tym rejonie. Tego typu sytuacji w ubiegłym roku mundurowi odnotowali 1021. Kradzieży było 90, a kradzieży z włamaniem - 32.

- Jeśli chodzi o przestępstwa rozbójnicze, tych odnotowaliśmy siedem, czyli tyle samo co na terenie KP I. Ale już przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu mamy więcej – 24. Wliczamy w to bójki, pobicia, uszkodzenie ciała – wyjaśnia policjant.

Do katalogu przestępstw, z którymi mierzą się kieleccy mundurowi trzeba też dodać narkotykowe – wytwarzanie środków odurzających, udzielanie ich, posiadanie i obrót nimi. Takich zdarzeń w ubiegłym roku, na terenie KP II było 26. Co ciekawe, sporo pracy funkcjonariuszom przysparza szpital przy ulicy Grunwaldzkiej. A konkretnie jego pacjenci.

- Osoby nietrzeźwe, niezadowoleni awanturnicy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, ucieczki i zaginięcia, niewłaściwe traktowanie personelu, kradzieże… Lista jest długa. Przypadki skradzionych telefonów, pieniędzy, portfeli są częste – mówi Macek.

Warto też powiedzieć o wybrykach chuligańskich, na przykład w rejonie Ślichowic – zdarzają się tam przypadki „wyczynów artystycznych” takich jak graffiti, dochodzi także do uszkodzeń samochodów. Ale wspomniane osiedle generuje i inne problemy. Gęsto usytuowane bloki sprawiają, że coraz trudniej znaleźć wolne miejsce parkingowe. Zirytowani mieszkańcy stawiają auta gdzie się da.

- Samochodów przybywa, a miejsc niestety nie. Nie dotyczy to tylko Ślichowic – podobnie jest na przykład na ulicy Artwińskiego, czy przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Sprawia to, że mundurowi mają wiele pracy.

KP II obejmuje swoim zasięgiem także wiele rejonów leśnych, na przykład na Białogonie. Uciążliwym problemem jest tam wjeżdżanie do lasu na crossach, motocyklach i innych pojazdach.

Ogromu pracy przysparzają policjantom również zdarzenia na drogach. Tymi zajmują się wydział ruchu drogowego i są one prawdziwą plagą, dotyczy to zwłaszcza  pijanych kierowców.

- Liczba wypadków i kolizji jest wręcz ogromna. Widzimy jak bardzo zwiększyła się obecność samochodów na naszych drogach, zwłaszcza odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej – podsumowuje podkomisarz Karol Macek.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO