MIASTO
Bank nasion na UJK będzie się rozwijał
Pierwsza na świecie kolekcja roślin pasożytniczych – to jeden z sukcesów współpracy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Ogrodu Botanicznego. Podobnych działań może być więcej. Bank nasion roślin rzadkich i chronionych znalazł się bowiem na liście priorytetowych inwestycji dla województwa.
Projekt będzie realizowany Centrum Badań i Ochrony Różnorodności Biologicznej, działającym już od kilku lat. Znajduje się tam około stu roślin, które są przechowywane w specjalnych lodówkach o temperaturze minus dwadzieścia stopni.
– Projekt ma być rozbudowany o kolejne zbiory. Utworzone i wyposażone zostaną nowe pomieszczenia, gdzie będzie się mieścił bank nasion. Będą to rośliny z naszego regionu, ale nie tylko. Niektóre z nich zostaną pobrane z Gruzji. Będziemy również prowadzili badania terenowe w celu pozyskana nasion, ale także monitorować stanowiska roślin w rezerwatach przyrody oraz siedliskach Natura 2000 – tłumaczy Piotr Burda, rzecznik UJK w Kielcach.
Oprócz tego zakupiona zostanie także aparatura badawcza, sprzęt komputerowy i specjalistyczne urządzenia do analizy i przechowywania nasion. Wartość projektu to pięć milionów złotych. Zakładane dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 4,2 miliona.