MIASTO
Anonimowi alkoholicy obchodzą 50-lecie i zachęcają do kontaktu


Mija pół wieku od kiedy w Polsce powstała pierwsza grupa Anonimowych Alkoholików. Obecnie walka z chorobą alkoholową prowadzona jest również m.in. w regionie świętokrzyskim.
Miał 41 lat, gdy trafił do więzienia. Oprócz dziewięciu wyroków, Przemek na swoich barkach dźwigał jeszcze jedno cierpienie – alkoholizm. Za kratami znalazł drogę do wolności.
– Od początku odsiadki chodziłem na cotygodniowe mityngi. Samodzielnie przerobiłem kroki i wypisałem wszystkie swoje wady. Miałem czas żeby przemyśleć swoje dotychczasowe życie. Poczułem, że to właściwy kierunek. Dziś jestem dwudziesty szósty miesiąc na wolności i pracuję nad piątym krokiem – tłumaczy.
Osób z takimi doświadczeniami jest tysiące. Wspólnota Anonimowych Alkoholików w Polsce istnieje bowiem od 50 lat, choć jej początku sięgają lat 50. XX wieku. W 1974 roku powstała jednak pierwsza oficjalna grupa Eleusis.
– Zrzeszamy mężczyzn i kobiety, które dzielą się swoim doświadczeniem, aby rozwiązać wspólny problem alkoholowy – tłumaczy Joanna Turowska, psycholog i powiernik klasy „A” Anonimowych Alkoholików w Polsce. Podstawą terapii jest program dwunastu kroków.
– To program duchowego zdrowienia z alkoholizmu. Zaczynamy go od przyznania się do problemu. Kolejne kroki to rozliczenie się w przeszłością i działanie – dodaje i wskazuje, że problem alkoholizm w Polsce jest poważny. Oficjalne statystyki mówią o tym, że zmaga się z nim około dwóch procent Polaków. Skala jest jednak znacznie większa.
Często w walce z chorobą potrzebne jest wsparcie społeczeństwa.
– Decyzja zależy od danej osoby, ale ważne jest społeczne informowanie o możliwościach przezwyciężenia problemu – wyjaśnia Andrzej Chrobot, powiernik klasy „A” wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce.
W Polsce funkcjonuje około 2800 grup AA, w których do zdrowia powraca 28 tysięcy alkoholików. W województwie świętokrzyskiej działają dwie intergrupy – Świętokrzyska i Staropolska, które zrzeszają w sumie 46 grup i 600 uczestników.



![[FOTO] Kolejny raz uczcili pamięć ofiar ludobójstwa wołyńskiego](/media/k2/items/cache/7a64825d83d7cc9f6055a4834db0ecc0_L.jpg)

![[FOTO] Harcerze przejęli miasto!](/media/k2/items/cache/3120547da8f8076e6887a123562fa309_L.jpg)

![[FOTO] W Kielcach upamiętniono ofiary ludobójstwa na Wołyniu](/media/k2/items/cache/ee3dee05766e15ad201e1ae4093dc782_L.jpg)
