MIASTO
80. rocznica zagłady Żydów z kieleckiego getta – uroczystości w mieście
W Kielcach od soboty trwają obchody 80. rocznicy zagłady Żydów z kieleckiego getta, która miała miejsce w dniach 20-24 sierpnia 1942 roku. Część lekcji historii już za nami. Co jeszcze będzie się działo w mieście? Sprawdziliśmy.
Stowarzyszenie Jana Karskiego w Kielcach zorganizowało obchody upamiętnienia Żydów z Kieleckiego getta. Główne uroczystości zaczęły się w sobotę w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, gdzie miało miejsce spotkanie z Manny Bekierem prezesem Stowarzyszenia Kieleckich Żydów w Nowym Jorku, synem ocalałego Żyda z kieleckiego getta oraz potomkami Marianny i Józefa Walczyńskich – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
– Takim symbolicznym gestem było zawieszenie kartek z imionami i nazwiskami ofiar tragedii getta, które przyczepiono do balustrady mostku nad Silnicą – wspomina Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.
Nadchodzące dni pozwolą jeszcze bardziej zgłębić wiedzę historyczną kielczan. Wśród zaplanowanych punktów jest m.in. Msza Święta oraz Droga Krzyżowa.
– Dziś o godzinie 18.30 w kościele pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu odbędzie się Msza Święta w intencji zamordowanych Żydów z kieleckiego getta oraz medytacja Drogi Krzyżowej, również w intencji pokoju na Ukrainie i w świecie – mówi rzecznik.
23 sierpnia (wtorek) o godz. 17 będzie można przejść granicami getta, aby zobaczyć gdzie ono funkcjonowało podczas II Wojny Światowej, rozpoczęcie wędrówki przy ławeczce Jana Karskiego na rogu ulic Sienkiewicza i Planty.
Przedostatni dzień obchodów to zaproszenie na przegląd filmów o tematyce żydowskiej w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7. Prezentacja odbędzie się 26 sierpnia o godz. 17.
– Ostatnim wydarzeniem, które zamyka obchody jest autokarowa Pielgrzymka Pamięci Kielczan do Treblinki 28 sierpnia, gdzie zawieziono wszystkich mieszkańców getta – przypomina Marcin Januchta.
Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej Muzeum Historii Kielc zaprasza na wystawę pt. „Kielce – Keltz. Historia społeczności żydowskiej”, która prezentuje dzieje społeczności żydowskiej z terenów Kielc. Ekspozycję mogli uzupełniać kielczanie, którzy w swoich domowych archiwach mieli pamiątki z tego okresu. Wystawę można oglądać do 31 marca 2023 roku.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Urzędu Miasta Kielce:
https://www.kielce.eu/pl/wydarzenia/uroczystosci-upamietniajace-zydow-z-kieleckiego-getta-w-80-rocznice-zaglady.html