Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 45.

MIASTO

Święte Triduum

czwartek, 28 marca 2013 07:33 / Autor:

W Kościele Katolickim trwa Triduum Paschalne i rozważanie najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan – Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Dlatego przed południem w kościołach katedralnych odbywa się Msza św. krzyżma, podczas której księża odnawiają swoje przyrzeczenia. Jest także święcony olej wykorzystywany później przy bierzmowaniu, namaszczeniu chorych oraz święceniach kapłańskich i biskupich. Wieczorem odprawiana jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Główny celebrans umywa wtedy nogi dwunastu mężczyznom, tak jak Chrystus swoim apostołom.

Wielki Piątek to dzień, w którym umarł na krzyżu Jezus Chrystus. To najsmutniejszy dzień w roku. W świątyniach nie grają organy, nie dzwonią dzwony, a nawet na ołtarzach nie ma obrusów. Wiernych obowiązuje post ścisły. W kościołach obchody Wielkiego Piątku koncentrują się wokół adoracji Krzyża.

W Wielką Sobotę trwa adoracja Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. Przed południem święcone są pokarmy. W koszyczkach nie może zabraknąć chleba, jajek, kiełbasy, chrzanu i baranka. W Kościele katolickim niezwykle bogatą symbolikę ma Liturgia Wigilii Paschalnej. Jest ona odprawiana gdy zapadnie zmierzch. Składa się z czterech części: Liturgii Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się wcześnie rano procesją rezurekcyjną, podczas której kapłan ogłasza światu, że Chrystus Zmartwychwstał. Dla chrześcijan jest to najradośniejszy dzień.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO