KULTURA
W Tokarni zrobi się słodko. Przed nami Piknik Pszczelarski
Konkurs o życiu pszczół, wyroby z miodu i produkty pszczele. To wszystko, co czeka na nas na VIII Pikniku Pszczelarskim organizowanym już w najbliższą niedzielę, 4 października, w Tokarni. Piknik w parku etnograficznym odbywa się w ramach cyklu „Rodzinne niedziele w skansenie”.
Wydarzenie rozpocznie Msza święta o godzinie 11 w kościele z Rogowa w intencji pszczelarzy, z udziałem między innymi pocztu sztandarowego Rejonowego Koła Pszczelarzy w Chęcinach.
Przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy, a także Rejonowych Kół Pszczelarzy opowiedzą o kondycji pszczelarstwa w naszym regionie. Z uczestnikami pikniku spotka się bartnik Marek Grabowski, który przedstawi historię bartnictwa na Kielecczyźnie. Zostanie zaprezentowana też barć kłodowa, która została umieszczona na jednym z drzew między zagrodą ze Starej Słupi a kapliczką z Dębna.
– Poprosimy pszczelarzy biorących udział w pikniku o wypowiedzi na temat specyfiki ich zajęcia, rodzinnych tradycji, a także na temat walorów zdrowotnych i smakowych różnych gatunków miodów i wyrobów powstałych na bazie produktów pszczelich – mówi Małgorzata Imiołek, kierownik działu edukacji etnograficznej Muzeum Wsi Kieleckiej.
W sektorze małomiasteczkowym pojawią się stoiska najlepszych producentów miodów z województwa świętokrzyskiego, a także z Podkarpacia. Będzie można kupić na nich wiele gatunków znakomitego miodu, produkty pszczele takie jak wosk i pyłek oraz wyroby powstałe na bazie miodu - pierniki, kosmetyki, syropy lecznicze. Zwiedzającym zaprezentowane zostaną także wybrane tradycyjne przepisy kulinarne i receptury kosmetyczne z użyciem miodu i innych produktów pszczelich.
Na imprezie zostanie udostępniona również wystawa „Kto ma pszczoły, ten ma miód” w chałupie ze Słupi Starej, w sektorze świętokrzyskim. Odbędzie się też konkurs dla najmłodszych o życiu pszczół; nagrodą w nim będzie słoik miodu. Nie zabraknie także rozmów z Michałem Gabrysiem, pszczelarzem z Lelusina, który zaprezentuje działanie i obsługę tradycyjnych narzędzi i urządzeń pszczelarskich oraz Krzysztofem Antoszewskim, który opowie o przebiegu akcji „Pszczoły w mieście”.
Piknik potrwa do godziny 16. Jego organizatorką jest dr Małgorzata Imiołek, kierownik działu edukacji etnograficznej w Muzeum Wsi Kieleckiej.