Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Spektakl, dwie wystawy i koncert. Jubileusz "Kubusia"

środa, 24 lutego 2021 12:34 / Autor: Beata Kwieczko
Spektakl, dwie wystawy i koncert. Jubileusz "Kubusia"
Spektakl, dwie wystawy i koncert. Jubileusz "Kubusia"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" przygotowuje się do obchodów 65-lecia swojego istnienia. W programie znajdą się spektakl, wystawy, koncert oraz wręczenie jubileuszowych medali i odznaczeń dla pracowników placówki.

"Kubuś" obchodził swoje 65. urodziny w ubiegłym roku, ale z powodu sytuacji epidemicznej uroczystości zostały przeniesione na koniec lutego i początek marca tego roku. Pierwszym wydarzeniem, które zostało zaplanowane w związku z jubileuszem jest wystawa "Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem", którą będzie można oglądać od 28 lutego w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.

Na ekspozycji znajdą się fotografie przedstawiające Kołakowskiego z różnych okresów życia, krótki film dokumentalny, w którym przyjaciele wspominają filozofa, prace dotyczące tytułowego nosorożca oraz przedmioty dokumentujące różne etapy przebiegu prac nad spektaklem "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" w reżyserii Piotra Bogusława Jędrzejczaka.

– Wystawa to zaproszenie do świata filozofii, swoisty dialog literatury i teatru, zaproszenie na spojrzenie na sprawy tego świata z dystansem i przymrużeniem oka – mówi Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach.

Ekspozycja będzie czynna do 28 marca. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Następnie, 14 marca, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zostanie otwarta wystawa "Teatr Stefana Karskiego. Początki", która zostanie poświęcona założycielowi "Kubusia" oraz początkowemu okresowi działalności Teatru.

– To jest wystawa dotycząca powstania Teatru "Kubuś", który miał pierwszą siedzibę w WDK. Następnie odbędzie się koncert "Kubuś - żelazne piosenki". To są utwory z naszego repertuaru, a tytuł koncertu nawiązuje także do nazwy rocznicy, która obchodzimy i pojazdu z Powstania Warszawskiego, który dał nazwę naszemu Teatrowi. Na koniec odbędzie się wręczenie jubileuszowych medali i odznaczeń pracownikom Teatru – informuje Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor "Kubusia".

Wystawa będzie czynna do 14 kwietnia.

Oprócz tego, na 6 marca była zaplanowana premiera przedstawienia "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" w reżyserii dyrektora "Kubusia", Piotra Bogusława Jędrzejczaka, ale prawdopodobnie odbędzie się ona w innym terminie.

– Tekst powstał w 1966 roku dla córki autora, Agnieszki. Został zatrzymany przez cenzurę, bo ówczesne władze w Polsce dopatrzyły się aluzji między fabułą a sytuacją polityczną, albo był zapis na nazwisko Kołakowskiego. Tekst odnaleziono dopiero po roku 1989, został wydany w formie książkowej, był wystawiany parę razy w teatrze i na jego podstawie powstał też film animowany – relacjonuje dyrektor Jędrzejczak i dodaje, że teksty do piosenek napisał Jan Wołek, a muzykę Jerzy Bielski.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako Stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, który nadał też teatrowi nazwę, nawiązującą do jedynego wozu pancernego w Powstaniu Warszawskim.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO