KULTURA
Przed nami XXVII Ogólnopolski Niezależny Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2021
33 konkursowe formy dokumentalne, ugrupowane w 9 pokazach zobaczymy podczas dwudziestej siódmej edycji Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2021, który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.
Już we wtorek, 23 listopada, rozpoczyna się XXVII Festiwal Form Dokumentalnych NURT, którego zwieńczeniem będzie piątkowa gala finałowa. Na widzów czeka prawdziwa dokumentalna uczta filmowa.
– Ta edycja będzie wyjątkowa. Nie wiem nawet, czy nie okaże się trudniejsza od ubiegłorocznej z racji tego, że wówczas podjęliśmy prostą decyzję o organizowaniu wydarzenia w formie online. Teraz bardzo pragniemy spotkać się z publicznością, chociaż wiele osób odwołało przyjazd z powodu sytuacji pandemicznej. Spotykamy się w trudnych czasach i podczas tegorocznego festiwalu podejmujemy także tę tematykę, jednak chciałbym, aby najmocniej wybrzmiały te pozytywne produkcje - mówił Robert Wieczorek, koordynator festiwalu.
– Istotą i sensem NURTu jest zawsze spotkanie z artystami. To okazja do fascynującej rozmowy o sztuce, relacjach międzyludzkich, a także o otaczającej nas rzeczywistości. Ten kontakt jest ważny, bo zawsze rodzi coś dobrego. Można powiedzieć, że jest to wpisane już na stałe w kielecką kulturę. Nadchodzi listopad, więc znowu jest NURT - dodaje Robert Wieczorek
– Dla mnie ważna jest teraźniejszość, która karmi się przeszłością. Teraźniejszość bez przeszłości nie istnieje i nie wiemy, co nas czeka. Pomimo rocznej przerwy twórcy nadal nie zwątpili w NURT i to jest istotne. Czuję ogromne zadowolenie mogąc oglądać wszystkie te filmy, wiem, że wówczas coś się dzieje - mówił Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny NURTu. – Świadomość zaangażowania, które artyści wkładają w swoje produkcje sprawiają, że każdy z tych filmów przepojony jest ważnym przesłaniem, a ostatni, dotyczący sytuacji pandemicznej stanowi dla nas swoiste memento. Przypomina, że nie możemy być egoistami – dodaje dyrektor.
– Bardzo nas cieszy to, że w tym roku spotykamy się na żywo i nie łączymy online. Wstęp jest bezpłatny na wszystkie prezentacje. Nie zabraknie też akcentów regionalnych, a takich mamy trzy. Jest to film "Skarb Gerdy" w reżyserii Kuby Witka, film "U źródła - Marek Cecuła" w reżyserii Doroty Kosierkiewicz, który poświęcony jest kieleckiemu mistrzowi ceramiki, a także pozakonkursową produkcję "Bezdomni. Koniec i początek" w wykonaniu Stowarzyszenia Sztuka Łączenia - mówiła Augustyna Nowacka, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.
Festiwal rozpoczyna się we wtorek, 23 listopada i potrwa do piątku, 26 listopada. Zakończy się galą finałową, podczas której nastąpi podsumowanie konkursu oraz rozdanie nagród i wyróżnień. Gala odbędzie się na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury w piątek, o godzinie 17.
Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj.