KULTURA
"Powtórzmy czas początku". Wystawa prac Joanny Trzcińskiej w "Domu Praczki"
Do obejrzenia prac Joanny Trzcińskiej zromadzonych na wystawie pod tytułem "Powtórzmy czas początku" zachęca Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej. Ekspozycja dostępna jest online.
Joanna Trzcińska ukazuje człowieka w każdej warstwie jego istnienia. Prezentuje zarówno ten codzienny, jednowymiarowy i biologiczny aspekt, jak i ten związany ze sferą duchową. W jej pracach widać fascynację różnymi wymiarami ludzkich wizerunków - człowieka, który jest odbiorcą religii, a także człowieka-boga, w religiach chrześcijańskich - boga w ludzkim ciele.
Przed kilkoma laty artystkę zainspirowały częściowo zniszczone figurki przedstawiające Jezusa. Zachwycił ją jednocześnie obraz erozji, jak i energetyczna warstwa, która wynika z funkcji, którą pełniły. Jej celem było znalezienie takich środków plastycznych, które choć w niewielkim stopniu oddadzą im honor oraz pierwotne piękno. W ten sposób powstał cykl "Pasyjki", a potem cykl "Utuleni".
Ekspozycja składa się między innymi z prac wykonanych w technologii matryc do drzeworytu z cyklów "Akty", "Erotyki" i "Dłonie". Są również prace malarskie.
Joanna Trzcińska Studiowała na ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w 1994 roku w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Hungera i pracowni rysunku prof. Leszka Rózgi. Od ukończenia studiów zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i obiektem graficznym, oraz pracą dydaktyczną. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Od grudnia 2018 prowadzi Pracownię Rysunku Od Studium Do Eksperymentu na Wydziale Sztuk Pięknych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
Brała udział w kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych wystawach grafiki i malarstwa. Uczestniczyła w kilkunastu plenerach i warsztatach artystycznych w kraju i za granicą. Została wyróżniona nagrodami: nagroda Muzeum Historii Miasta Łodzi i nagroda Firmy Papier-Service za malarstwo na XI Konkursie im. Władysława Strzemińskiego dla studentów ASP w Łodzi w 1994 r,, kwalifikacja do finału programu „Art-Link&Sotheby`s International Young Art. 2000” – wystawy i udział w aukcjach w Chi-cago, Tel Avivie i Wiedniu, Nagroda w XXIX Premio Internationale di Grafica del Pomero, Mediolan 2001, Nagroda na I Biennale Malarstwa Polskiego, Warszawa 2001, Nominacja do nagrody w dwóch edycjach Small Engraving Salon, Carbunari, Rumunia, Nominacja do nagrody na XXII Festiwalu Malarstwa Współczesnego, Szczecin 2008, Nagroda miesięcznika Sztuka.pl na V Ogólnopolskim Konkursie Malarskim "Triennale z Martwą Naturą" Sieradz 2009 oraz Nagroda Indywidualna Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej II Stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji arty-stycznej w Polsce 2006, Odznaczenie honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej” 2007 ", Medal Komisji Edukacji Narodowej 2016, Srebrny Medal Prezydenta RP Za Wieloletnią Służbę 2016.
Relację z wernisażu można obejrzeć tutaj.
Oprac. na podst. FB Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki"