KULTURA
Poezja migowa w KCK
Zamiast rymu, kształt dłoni. Zamiast rytmu i średniówki, ułożenie rąk w przestrzeni, mimika oraz ruch głową. To podstawowe zasady poezji migowej - dziedziny sztuki kierowanej nie tylko do osób głuchych, ale również słyszących. Z jej tajnikami kielczanie zapoznają się już w środę, 4 sierpnia. Wówczas w stolicy województwa świętokrzyskiego będzie gościł twórca poezji migowej, Adam Stoyanov.
Adam Stoyanov jest osobą całkowicie głuchą. Jego pasją jest aktorstwo, teatr i poezja migowa. Stara się więc łączyć ze sobą wszystkie te dziedziny i znakomicie mu to wychodzi. Artysta jest bowiem m.in. współtwórcą libretta „Opery dla głuchych" oraz aktorem w spektaklu „Jeden gest" Wojtka Ziemilskiego, a także laureatem wielu nagród.
Tym razem przyjedzie do Kielc, by opowiedzieć o poezji migowej, a także wyjaśnić czym się różni ona od polskiej poezji. Zamierza również nauczyć dzieci biorące udział w warsztatach „Nie bądź głuchy na kulturę" kilku podstawowych znaków migowych. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 11:30 na Małej Scenie KCK.
Jak informuje Agnieszka Kozłowska-Piasta z KCK, Stoyanov przyjedzie do Kielc z własną tłumaczką, co ułatwi mu kontakt z mieszkańcami.
Uroczysty finał warsztatów „Nie bądź głuchy na kulturę” został zaplanowany na piątek, 6 sierpnia, na godzinę 12. Wówczas dzieci zaprezentują swoje wystąpienia i umiejętności, które nabyły podczas wakacji w KCK.