KULTURA
Piknik Pszczelarski w Parku Etnograficznym
Najlepsi producenci miodu w regionie, produkty pszczelego pochodzenia, a także interesujące zajęcia, pokazy i wystawa "Kto ma pszczoły, ten ma miód". To wszystko w ramach IX Pikniku Pszczelarskiego, który już niebawem odbędzie się w Parku Etnograficznym w Tokarni.
W najbliższą niedzielę, 3 października, zwiedzający Park Etnograficzny w Tokarni będą mieli okazję poznać tradycję, historię oraz obecną kondycję pszczelarstwa, zakupić produkty pszczele, takie jak wosk i pyłek, czy wyroby na bazie miodu (m.in. pierniki, kosmetyki i lecznicze syropy). Z kolei w chałupie ze Słupi Starej, w sektorze świętokrzyskim, zostanie udostępniona wystawa pt. "Kto ma pszczoły, ten ma miód".
O historii bartnictwa opowie bartnik Marek Grabowski. Jak informuje Muzeum Wsi Kieleckiej, nie zabraknie też prezentacji barci kłodowej, którą ulokowano na jednym z drzew pomiędzy zagrodą ze Starej Słupi, a kapliczką z Dębna. Gospodarstwo pszczelarskie "Bartnik Chęciński" z Lelusina zaprezentuje działanie tradycyjnych narzędzi oraz urządzeń pszczelarskich, a Krzysztof Antoszewski opowie o rozwoju akcji "Pszczoły w mieście", której jest koordynatorem. Ciekawych wystąpień będzie jednak jeszcze więcej.
Goście będą mieli też możliwość zgłębić sekrety tradycyjnych przepisów kulinarnych i receptur kosmetycznych, do których wykorzystywany jest miód i inne owoce pszczelej pracy.
Wydarzenie rozpocznie się Mszą Świętą w kościele z Rogowa, która odbędzie się w intencji pszczelarzy o godzinie 12. Piknik pszczelarski potrwa do godziny 17.